| catalin542000 a întrebat:

am un pc cu urmatoarea configuratie.
Placa de baza asrock h81m ddr 3 frecventa suportata 800, 1160, 1333,1600mhz are doua sloturi de memorie ram si doua de placa video, are4 porturi sata suporta 16 gb ram se poate overcloca placa de baza pana la 2300 mhz dar nu am vrut sa fac asa ceva pentru ca riscurile sunt foarte mari sa strici placa de baza.
Procesor pentium dual core 3, 20 mhz g 3420
Doua placute ram Kingmax de 4gb fiecare in total 8gb ram la 1333 mhz
Placa video msi nVIDIA ge force gt 630. 2 gb ddr 3. 128 biti
Sursa de 450 w
Hard disk 1000 gb hardul este plin de jocuri dar eu stau la pc 2 ore pe zi asa ca nu am apucat la le joc pe toate.
Ssd de 60 gb pe ssd am windows 7, 64 bity ci driverele necesara
Unitate optica inregistreaza, descarca si citeste dvd si cd
Carcasa delux culoare negru si rosu
Credeti cq as putea vinde pc meu cu 3000 lei?

Funda

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Inainte de orice altceva, OC-ul ala la 2300 se refera la memorie, nu la placa de baza. Nu ai ce strica, dar asta e alta poveste.
3000 RON, lol? Hai sa vedem pe bucati...
1. Procesor - 200 RON
2. PB - 150 RON
3. RAM - 250 RON
4. SSD = 120 RON
5. HDD = 150 RON
6. Carcasa + sursa (pp. ca e sursa inclusa la carcasa sau vreo pocnitoare) = 100 RON, cu generozitate
7. Placa video = 150 RON
8. DVD writer = 50 RON
Total = 1170 RON
Cum naiba voiai tu sa ajungi la 3000? Componentele astea nici noi-noute nu faceau atit!

| catalin542000 explică (pentru KodrutZ):

Ba da ca eu am cumparat pc pe piese si piesele erau scumpe nu erau la reducere si sa fim seriosi daca un pc de asta zici ca se vinde cu 1100 lei atunci un pc cu 2 gb ram n-are ssd placa de baza praf si hardul de 200 gb apai pe asta cu cat sa il vand cu 10 lei sau cu lumanare? Am vazut pc de astea de doua trei mori mai mici la putere fata de al meu si era 1000_1300 si daca nu ma crezi arunci cu cea mai mare placere iti dau un link care sa te duca la un pc slab cu 1000 lei daca vrei

| KodrutZ a răspuns (pentru catalin542000):

Nu ma intereseaza porcarii la suprapret, eu ti-am dat preturile corecte la componentele tale la mina a doua. Nu conteaza cit ai dat tu, conteaza cu cit le iei acum NOI. Uite cu 2100 sistem care sterge pe jos cu al tau din orice punct de vedere.

| catalin542000 explică (pentru KodrutZ):

Este acelasi pc sursa la fel placa de baza tot h81 m ca a mea si eu am tot 8 gb ram, am si hard dick de 1tb procesorul este la fel la mine g3420 la asta care l-ai ales tu este g3258 dar tot pentium dual core am si eu, carcasa mai jmechera am si eu nu este in figuri pentru ca nu imi place si de cooler master nu am nevoie ca doar nu este radiator sau semineu ca sa zici ca trebuie racire hat hat si placa video o am si eu numai ca este ddr 3 pe cand asta care ai ales-o este ddr 5 da este mai puternica dar daca stau bine si ma gandesc cu cat sa fie mai puternica cu 5-8% doar cu cat intr-un cuvant spus tu ce ai ales aici este fix pc meu, nimic mai puternic decat al meu chiar si daca placa aia este ddr 5 si a mea ddr 3 numai ca pc facut de tine este mai ieftin atata tot.
in schimb este la fel.

| catalin542000 explică (pentru KodrutZ):

Si nu ai pus nici ssd ca sa vezi

| KodrutZ a răspuns (pentru catalin542000):

G3258 e deblocat, editie speciala, il duci lejer la 4 GHz, tu ai o pocnitoare de sursa, hardul e HIBRID, R7 260X cu 5-8% mai puternica ca flasneta aia de 630 cu DDR3? Haha, e buna asta, uite ca tot nu citisem bancuri azi. Asa... si ziceai ca ala al tau face 3000 de lei? Moldovenesti, desigur. Chiar un pic mai mult.

| catalin542000 explică (pentru KodrutZ):

AA lol am uitat sa pun si eu link:https://www.emag.ro/shopping-cart?path=shopping-cart
asta cu tot cu culerul asta:http://www.emag.ro/......E7J12BBBM/
nu am pus colerul in cos ca era stock epuizat dar vreau sa zic ca pc meu este un pic mai ieftin cu 5-6 lei fata de al tau+ ca este si mai puternic fata de al tau, nu vezi eu am procesor i3 tu ai pentium dual core, eu sursa 650W tu sursa 450W deci ma lasi, deci pc meu este mai ieftin decat al tau cu 5-6 lei ca un exemplu ca nu ramane nimeni la banii astia (5-6 lei)+ca este si mai puternic pc fata de al tau si am si un coler care da mai multa racire fata de al tau la mine ventilatorul este la fel ca la tine dar in schimb radiatorul de la tine este mai mic fata de asta care l-am ales eu asa ca lasa-ma ca nici nu sti sa faci un pc puternic auzi eu la 2100 lei pc puternic si tu tot la 2100 lei pc mai slab.Ma lasi.

| KodrutZ a răspuns (pentru catalin542000):

Amice, esti idiot. I rest my case.

| catalin542000 explică (pentru KodrutZ):

Amice eu lucrez in domeniu IT si nu am vazut oameni ca tine te pricepi si tu dar totusi pierzi o notiune importanta dar lasa vorba ta nu am citit nici un banc azi macar acum sa am parte de el.

| KodrutZ a răspuns (pentru catalin542000):

Bine, hai sa iti demonstrez pas cu pas. Devine distractiv, pacat ca maninca timp.
1. Ai dat configuratia ta si cica ar face vreo 3000 RON.
2. Ai venit cu una clar mai puternica ca cea initiala, teoretic (vezi 2.1.), cu vreo 900 RON mai ieftina, si NOUA.
2.1. Habar nu ai sa dai link la un wishlist pe eMAG, linkul tau duce nicaieri ca se salveaza doar in contul tau ce adaugi in cos, mie in cel mai bun caz imi apare ce aveam eu in cos, daca aveam ceva.
3. Lucrezi in domeniu si scoti gogomanii cum ca o sursa de 650W e mai buna decit una de 450W la un sistem care consuma MAXIM 200 W cu tot cu monitor? Ai habar ce e aia eficienta si ce e ala randament? Nu am putut sa vad ce sursa de 650W ai bagat in sistemul ala magic de pe eMAG, dar nici nu vreau sa imi imaginez.
4. La un cooler conteaza capacitatea de a disipa caldura, nu cit de mare e radiatorul/ventilatorul si cit de repede se invirte.