| Alexandru_Chiliuță_1989 a întrebat:

Am un Sony Play Station 2 slim, model SCPH - 70004, modat cu FreeMcBoot v 1.8. Din pacate nu am cd/dvd-rw, deci singura mea optiune ar fi sa pun jocuri pe stick usb. Cum se face? Am incercat cu UsbUtil dar nu merge. Nu inteleg cum se face. Ma ajuta cineva va rog?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Trebuie sa mearga. Ceva nu faci corect daca nu mergi. Ia vezi la configurarera de la opl, e totul ok acolo?

14 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Descarca http://psx-scene.com/......0.9.2.zip. Din freemcboot adauga in meniu sau mergi de fiecare data din acel file manager si porneste acele fisier.ELF.
Jocurile trebuie sa le ai in format iso. Folosind un program special(care l-am uitat acum) faci jocurile din iso pe stick(Era ceva care facea mai multe fisiere de 1gb sau mai mici parca ). Si cand o sa descizi opl-ul, o sa dai r1/l1 ca sa selectezi usb-ul si o sa iti apara jocul.
Cauta pe net un tutorial complet pentru open ps2 loader (sau opl).

| Alexandru_Chiliuță_1989 explică (pentru sltlp):

In meniul PS2 am: Browser, System Configuration, uLaunchELF, ESR, HD Loader, Simple Media System, Launch Disc, Reload Configuration si Free McBoot Configurator. Am incercat cu USBUtil si cu USBExtreme dar nu reusesc nicicum, nu stiu de ce

| Alexandru_Chiliuță_1989 explică (pentru sltlp):

Deci am pus pe stick USB Advance.elf, am facut totul exact ca intr-un video tutorial, dar in loc sa il porneasca si sa arate usb-ul, reporneste ps2

| sltlp a răspuns (pentru Alexandru_Chiliuță_1989):

Ceva nu faci bine. Folosesti browser-ul ca sa ajungi la.elf. Dupa, din browser, marchezi elf-ul si ce mai scrie in readme, si le copiezi pe card in folder-ul boot! Dupa, din browser, reconfigutrezi astfel incat sa apara opl-ul in meniul de la freemcboot(e greu sa explic, nu mai am ps2 si nu am facut asa ceva de ceva vreme).

| Alexandru_Chiliuță_1989 explică (pentru sltlp):

OPL apare in meniu..degeaba apas L1/R1 nu face nimic. ma uitasem la un tutorial cum sa instalez pe ps2 un program anume, USB Advance, dar ceva nu e bine, acel USB Advance apare in meniu doar cand am stick-ul in PS2.

| sltlp a răspuns (pentru Alexandru_Chiliuță_1989):

Pai asa si trebuie. Doar jocurile se presupune ca le-ai avea pe un stick usb.

| sltlp a răspuns (pentru Alexandru_Chiliuță_1989):

Si ca mi-am amintit. Jocurile le puneam pe stick cu USBExtreme Game Installer(practic montai un joc iso in ceva gen daemon tools, apoi selectai stick-ul, alegeai dvd, scriai ce nume are jocul si dadeai start, si asteptai sa termine).

| Alexandru_Chiliuță_1989 explică (pentru sltlp):

Exact asa am facut...imi pune 3 fisiere, mai bine zis ceva cu nume lung gen ul_34456453 + ul.cfg dar in rest, nimic. si nu gasesc jocul nicaieri, nu merge

| Alexandru_Chiliuță_1989 explică (pentru sltlp):

Ce ar trebui sa fie la setari?

| Alexandru_Chiliuță_1989 explică (pentru sltlp):

Am umblat ceva la setari, la OPL si acum, cand dau START imi apare USB Games

| Alexandru_Chiliuță_1989 explică (pentru sltlp):

Am reusit, dar acume alta problema. jocul merge foarte sacadat, si clipeste o rama roz pe monitor.

| sltlp a răspuns (pentru Alexandru_Chiliuță_1989):

Vezi ca nu e configurat opl-ul corect! De asta face asa.
Iar sacadarea nu ai ce sa ii faci. Asa face pe ps2 deoarece viteza de citire de pe stick e proasta(e drept, ca asi la un cpu de 300 mhz nu poti sa ai prea multe asteptari...)

| Alexandru_Chiliuță_1989 explică (pentru sltlp):

Nu stiu, dar cert e ca, din punct de vedere ce stick-ul e de 4Gb, degeaba pun un joc de 3.6Gb,de aia merge sacadat, fiindca nu e suficient loc liber pe stick. Am sters tot de pe stick si am pus alt joc, de 1.6Gb si merge perfect, fara nici-o problema. Cel putin asta cred eu, daca jocul e intr-o marime gen 3.6Gb,atunci stick-ul ar trebui sa fie de vreo 8 Gb ca sa mearga corect. Eh, acum nu stiu, sincer. Ma bucur ca totusi am reusit sa fac ceva. Multumesc pentru timpul acordat.

| sltlp a răspuns (pentru Alexandru_Chiliuță_1989):

Trebuie sa mearga. Ceva nu faci corect daca nu mergi. Ia vezi la configurarera de la opl, e totul ok acolo?

| aumih16 a răspuns:

Iti trebuie pcsx2 pentru playstation 2! asa joci jocurile in varianta pc!