| Gax97 a întrebat:

Am un stick de memorie iar cand il introduc in laptop sau computer nu ma lasa sa intru in el, imi spune ca trebuie sa-l formatez. Cum pot recupera toate fisierele si datele de pe el? Clar

Răspuns Câştigător
| Cronki a răspuns:

Daca stick-ul nu este defect, atunci cu siguranta a fost formatat: exFAT sau NTFS, un format care nu-l vede in XP/vista sau chiar win 7. In acest caz, descarci de pe siteul Microsoft fila: WindowsXP-KB955704-x86-ENU, instalezi/restart. Daca ai win x64 descarci varianta pe 64.
O alta varianta ar fi sa-l formatezi in QUICK apoi sa recuperezi filele cu un program de recuperare dedicat.
Daca stick-ul este defect, nu mai poti recupera nimic!

1 răspuns:
| gelu1970 a răspuns:

Easeus data recovery wizard
ar trebui sa poti recupera datele din stick. nu formata caci nu o sa poti recupera totul.
programul nu e free
incearca sa il gasesti full. in caz ca nu il gasesti imi spui. mai pe seara o sa fiu aici.