| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU

As avea nevoie si eu de internet la munte si as vrea sa stiu ce router wifi 3g sa iau si daca merge cu cartele cu numar si ce retele au internet nelimitat? (1GB la Vodafone cu 5 euro e internet nelimitat)

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Cu un router nu o să ai tu ce face.Internet la munte nu o să ai tu dacă nici măcar pe mobil nu ai semnal acolo, deoarece și de iai abonament pe Vodafone(de exemplu), dacă Vodafone-u nu are acoperire în vârf de munte(de exemplu) atunci nici netu nu o să funcționeze.Netu de la voda e nelimitat după consumarea traficului de 1 Gb, dar viteza va scădea la 128 kb/sec.Succes

| george5009 a răspuns (pentru DeyCj):

Am acoperire ca eu stau la Lepsa numai ca vreau sa stiu daca cu 1 gb e nelimitat si daca pot descarca filme sau sa ma joc jocuri online? ( si ce routere 3g chiar si sh merg cu cartela cu prepay cu numar )

| DeyCj a răspuns (pentru george5009):

Orice router 3G cum este de exemplu așa ceva:
http://www.tp-link.ro/products/details/?model=TL-MR3040
Așa ceva ar trebui să fie compatibil cu stik-ul USB.
Cu jocurile on line, având în vedere că nu o să ai viteză mai mare de 15 mb/sec(și asta unde este 3G) și trafic la viteza asta până expiră cei 1 gb de trafic e mai dificil, că se știe că aplicațiile multimedia, streaming-ul și gaming-ul consumă bandă de internet destul de multă, iar cum tu ai trafic limitat de un gb la viteză mai mare, urmând ca viteza să fie redusă la 128 kb/sec după consumarea traficului inclus „gratuit"(real îl plătești prin cartelă sau abonament).
Cu prepay-ul nu știu cum e dar cu abonament da că și eu am fost abonat voda la date și aveam 1 gb trafic inclus, și mă costa 9€/lună.