| Tentacle111 a întrebat:

As dori sa imi construiesc un laptop, dar m-am uitat pe eMAG (de exemplu)si am vazut componente doar pentru pc(adica procesoare/cutii sau cum le zice). Banuiesc ca la laptop-uri componentele sunt mai mici decat la pc.Deci,de unde as putea cumpara? Multumesc anticipat.

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

La laptop nu se cumpara nici o componenta. Alegi din laptop-urile care sunt deja la vanzare.

| CM7YRE a răspuns:

Nu ai cum sa-ti "contruiesti" un laptop, pe majoritatea site-urilor. Daca vrei, poti doar sa-ti customizezi, pe Alienware.
http://alienware.com/

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai cum sa iti construiesti un laptop, poti doar sa ii schimbi pe parcurs anumite componente, dar sa il faci tu de la 0 nu ai cum

| Tentacle111 explică (pentru suntserios):

Ok, am inteles, dar pot sa ii schimb ce componente vreau sau doar cateva?

| stlucian a răspuns:

Nu prea poti sa-ti construiesti singur un laptop avand in vedere ca producatorii NU ofera toate componentele necezare(tastatura/display/baterie/carcasa) iar ca sa-l faci din bucati ai nevoie in primul rand de o "carcasa"/display si apoi sa cauti o placa de baza/procesor/cooler/RAM/etc.
E de recomandat sa-ti cauti un laptop mai putin performant unde sa ai acces la inlocuirea anumitor componente cum ar fi RAM/procesor(ceeace e mai greu). Oricum cred ca e o pierdere de timp si de resurse financiare pentru a construi un laptop iar pe langa elementele de baza mai ai nevoie sa si gasesti celelalte compatibile cu placa de baza/HDD sau SSD/carcasa/display/etc. Poate ai nevoie si de o unitate optica(DVDRW) si asa mai departe.
Deci totusi recomand daca e posibil imbunatatirea unui laptop decat construirea lui. thumbs up

| Mariusflo a răspuns:

Salut,

Laptopurile nu se construiesc, le iei gata facute. Chiar ma uitam zilele trecute peste niste modele de laptopuri si m-a impresionat destul de tare acest model: http://bit.ly/1s3o0SX ca si un laptop cu buget mediu.

| John1973 a răspuns:

Nu se poate crea un laptop pe bucati http://bit.ly/1vQ67TR

| Ciubotarasu_Serban_1946 a răspuns:

Nu poti construi un laptop pentru ca el are toate componentele speciale pentru ele adica pe scurt "Leptopul functioneaza ca un totunitar".