| TicTacZero a întrebat:

As dori sa imi creez/scriu un mic si simplu program cu 2 functii:

1. Uninstaller (adica sa pot dezinstala restul programelor din calculator).
2. Defragmentator (Adica optiunea sa defragmenteze hardul).

In ce limbaj de programare ar fi cel mai usor de scris? Ma puteti ajuta cu codul, adica sa mi-l dati gata facut sau ceva? Orice sugestii sunt bine venite.

Cel ce imi ofera cel mai relevant raspuns sau ma ajuta cu codul ii ofer 2 domenii GRATUITE.net/.com/.org sau 10$. Multumesc.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In c++ dupa ce acumulezi vreo cativa ani de experienta cu WinApi

| SilverF8ith a răspuns:

In functie de ce doresti sa fie rezultatul final, se poate face foarte simplu cu Scripts (VBScript) cauta un google si ai sa vezi k e simplu sa ruleze ceea ce tu doresti. Daca doresti sa iti faci o interfata personalizata cu butoane cu diferite functi si etc atuncea e mai dificil daca nu ai un background IT. bafta!

| TicTacZero explică (pentru SilverF8ith):

Cam cat timp ar dura? Vreau ceva simplu, un exemplu: sa fie 2 butoane mari, unul cu functia de Uninstaller, celalalt defragmentator. Atat.
Ma poti ajuta cu mai multe informatii?

| SilverF8ith a răspuns (pentru TicTacZero):

@TicTacZero Deci daca inteleg corect vrei sa dezinstaleze toate programele care sunt instalate [nu este recomandat deoarece sunt aplicatii care sunt instalate de care windowsul are nevoie pentru optima functionare (ex: grafic manager, direct x, USB hub etc ) si apoi nu ar mai functiona corect si ar trebuie sa reinstalezi drivere ca si dupa o instalare noua de windows ceea ce ar fi mai bine sa faci daca vrei sa faci totul pe curat] si sa porneasca defragment tool-ul din windows astea le poti faci cu VBScript foarte simplu (http://www.paulsadowski.com/wsh/Defrag.htm) si acesta este doar un exemplu poti cauta tutoriale pentru scripturi VBScript cu care sa poti cu un simplu dublu click sa rulezi ce doresti! sper sa te ajute. Bafta!

| TicTacZero explică (pentru SilverF8ith):

Nuu, nu ai inteles exact. Deci vreau sa ca functia de uninstaller sa fie de fapt o fereastra unde sa apara toate programele instalate iar eu sa aleg care sa fie dezinstalat. Sa fie ceva simplu.

| SilverF8ith a răspuns (pentru TicTacZero):

Deci daca doresti sa faci o astfel de interfata va dura timp si sa inveti bazale unui borland delphi unui eclipse java c++ c# si asa vei reusi sa iti faci propria interfata, sau daca ai bazele informatice iti va lua chiar numai timpul in care sa scrii codul. (De ce ai vrea sa complici procesul? exista deja unistaler-ul si defragul de la windowns care oricum tu alea vrei sa le chemi). Bafta!