| deM0 a întrebat:

as vrea sa bag in laptop 2gb ram si nu ma prea pricep adica

e posibil sa se strice placa de baza sa nu se potriveasca cv?

dupa ce ar trebui sa ma iau cand ii cumpar? ..si mai ales cum se baga acesti rami ..si chiar pot mari performantele laptopului?

spun inca odata ca nu ma pricep nu sariti cu gura daca am spus

ceva gresit :-s

am laptop Acer aspire 5536

scuzati categoria :$

Multumesc anticipat >

Răspuns Câştigător
| SuicideSilence a răspuns:

Pentru acest tip de laptop ai nevoie de o memorie ram DDR2. trebuie neaparat sa te uiti la frecventa memoriei care este acum in laptop. mai mult ca sigur este 667MHz. deci vei cumpara RAM DDR2 667MHz
http://www.emag.ro/......ast/f1f2f3

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Păi o condiție de bază ar fi dacă placă de bază îți suportă mai mult de cât ai acum, tipul memoriei(DDR2, DDr3) și recomand să faci upgrade dacă ai încă un slot liber asta ca să beneficiezi de dual channel sau dacă placa de bază suportă mai mult ram o plăcuță de cât suportă maxim.De obicei asta se face în service deoarece sun componente mici și trebuie accesorii speciale pentru asta, dar poți încerca dacă aia Windows 7 și un card de memorie în clasa 10 de transfer să îl transformi în RAm și aunci ai scăpat de o cheltuială mai mare.Succes

| jhonny999 a răspuns:

Studiaza manualul placi de baza, sa vezi
ce Tip de Ram suporta.