| Azazello132 a întrebat:

Cam cat ar costa o placa de baza + un procesor de 2.4, 2.6 dual core? si 4GB rami? Ma scuzati daca am gresit categoria.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Pai sa iti faci o idee, cel mai bine iti arat o config.
Adica asta
http://bit.ly/Vz0B81
procesor celeron Intel dual-core de 2.6 ghz, placa de baza simpla, si 4 gb ram.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Eu nu as pune ce a pus lupusinguratic. A pus un procesor mai salb, integrata tot pe acolo. Daca punea macar FM2 era ceva. Dar FM1, mai bine nu. Si de ce s apui 2*2 gb ram, sa ocupi slotuile initl. Mai bine una si buna.

| DeyCj a răspuns:

Depinde de platforma aleasă și la ce vrei să folosești pc-ul.Pentru gamming recomand platformă AMD iar pentru office/worckstation Intel. Avantajul AMD-urilor este că dacă ai o plcă de bază ce suportă ucc ai șanse să te alegi cu un procesor mai performant la preț de unul mai puțin performant, precum și faptul că poți obține performanțe chiar su[perioare Intel-ului și cam la juma de preț.
Plăcile de bază decente nu știfturi asamblate pe vapor pleacă de la 200 lei și pot ajunge și la 2000 de lei.
Un procesor decent pleacă de la 300 și poate ajunge la 1500 ron(cele pe Intel)
Ramii pe ddr 3 sunt ieftini și 4 gb ram te costă undeva la 12-160 ron un kit dual channel. Dacă vrei îți pot face o ofertă numa să îmi spui pentru ce ai nevoie să îți folosești pc-ul.Succes

| Azazello132 explică (pentru DeyCj):

Mai mult vreau pentru jocuri happy

| DeyCj a răspuns (pentru Azazello132):

Dacă @srsdani ți-a făcut o configurare pe Intel la care eu aș pune un kit de 2x2gb de același brand, asta ca să ai dual channel, eu îți propun o platformă amd la un buget apropiat:
https://docs.google.com/open?id=0Bztw1UIkzGA8WXlrZU96eUVDMG8
E mai scump un pic dar și componentele pe măsură. Succes

| Scremer a răspuns:

Uita-te aici

Procesor-Link: http://www.emag.ro/procesoare

Rami-Link: http://www.emag.ro/memorii

Bafta

| Cata1999 a răspuns:

In jur de 500-600-700 daca e mai slaba placa de baza.