| JoKeRuLwTF a întrebat:

As vrea sa imi iau un procesor Intel Core 2 Quad Q6600 de 2.44 GHz si vreau sa stiu daca este compatibila placa de baza cu procesorul, placa de baza e MS-7597.
Dau funda aceluia care ma ajuta!

Răspuns Câştigător
| Claudiu1905 a răspuns:

Trebuie sa aiba acelasi tip de SOCKET
Placa de baza MS-7597 are socket AM3:
"Support AMD® Phenom II X3/ X4 & Athlon X2/ X3/ X4 CPU in the AM3 package"
Procesorul Intel Core 2 Quad Q6600 poate fi pus pe socket LGA775. Un tip aproape iesit din uz. Inca se mai fabrica placi de baza cu socket LGA775 dar la pret dublu fata de placile de ultima generatie.
N-am avut procesor AMD, nu stiu cum sunt, mai intreaba inainte de a da banii

Renunta, mai bine iti cumperi piese noi decat sa incerci sa pastrezi un sistem vechi. Nu te va costa mai mult si vei ave un sistem de ultima generatie.

1 răspuns:
| Ciprian_Curea_1980 a răspuns:

Uite aici http://www.devicemanuals.eu/wp-content/uploads/2012/04/MSI7597.pdf
nu merge din pacate socket -ul placii tale de baza este AM 3 doar AMD sory.