| evellinalalala a întrebat:

As vrea sa-mi instalez Windows 7 si as dori sa-mi spune-ti daca exista vreun risc, pentru ca sunt incepatoare si nu am mai instalat vreun Windows pana acum, vreau eu singura sa ma invat, dar vreau sa-mi spune-ti daca ar fi ceva riscant! Si inca ceva, Windowsul care il am acum e pe discul C, eu vreau sa-l mut cand il instalez pe discul D pentru ca acolo am suficient spatiu, stiu ca atunci cand instalez imi cere sa selectez unde as dori sa-l pun dar eu vreau sa sterg ce este in discul C, se poate? Daca da, cum?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti salvezi frumos datele de pe hdd sa nu cumva sa iti formatezi partitiile si nu mai exista niciun risc

| evellinalalala explică (pentru suntserios):

Nu inteleg ce e hdd

| suntserios a răspuns (pentru evellinalalala):

Hdd = hard

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Buna.
Nu trebuie neaparat sa-l instalezi in c, la instalare iti faci partitiile cum vrei.
Riscuri nu sunt si daca stii putina engleza, te vei descurca.
Nu uita sa dai adavanced si format, multi fac greseala sa instaleze un windows peste altu.
Succes!

| evellinalalala explică (pentru ROB3RT89):

Si cum sa fac advanced si format?

| Admunssen a răspuns:

Nu exista nici un risc! Daca da, sunt minore. Avand in vedere ca esti incepatoare, exista posibilitatea sa gresesti partitiile. Fie prin a le dimensiona, fie prin a alege una pentru Windows pe care nu ti-ai fi dorit sa se instaleze. Cateva amanunte. mai inainte de toate trebuie sa isi salvezi datele importante pe o alta partitie sau Hard Disk. Pentru un incepator recomand o partitie de pe un HDD sau un HDD intreg care sa nu fie montat in timp ce instalezi, pentru siguranta datelor. Indiferent de ce partitie alegi, partitia pe care instalezi va deveni in mod automat C:\
Dimensiunea unei partitii pentru Win7 va trebui sa fie de cel putin 40GB. Recomand 80-120GB functie de ce programe/jocuri vor fi instalate ulterior. Daca XP pentru system isi rezerva o partitie de doar 7MB, Win7 isi va croi una de 100Mb. Aici trebuie stiut ca atunci cand se aleg partitiile, este recomandat sa stergi toate partitiile de pe HDD-ul cu pricina si sa faci altele noi astfel incat Windows sa-si poata crea partitia de sistem Nu o poti face tu pentru ca in mod automat va primi un nume. D, E... oare partitia de sistem este NoName. De asta nu se vede in Explorer. Prima dimensiune se aloca partitiei creata este cea a carui se va instala Windows. Apoi celelalte. Partitie rezervata de sistem se creaza doar atinci cand o faci pe ultima. Atentie! In cazul in care ai creat mai multe, ultima marcata este cea cu care ai lucrat ultima data. Ai grija ca dupa asta sa selectezi prima facuta ca Windovs sa se instaleze unde trebuie. Citeste tot si cu atentie inainte de fiecare Enter!
Succes!