| sorinAP a întrebat:

Salut TPU
Bag castile si boxele in unitate si nu se aude nimic imi scrie no speakers or headphones are plugged in

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cheama un specialist, altfel poate merge la Remat big grin

| CristiDinBucuresti a răspuns:

E defectă placa de sunet.

| sorinAP explică (pentru CristiDinBucuresti):

Trebuie pus un conector la placa de baza ca am vazut ca era unu scos?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi cine l a scos? daca ai umblat la ea si ai scos vreun conector de undeva e clar ca din cauza aia nu merge, dar mai stii tu unde era pus? vezi sa nu il arzi, ca daca nu stii unde era, risti sa op arzi, ca firul ăla corepunde unei tensiuni, ori 5 volti ori 12 ori 6 volti, si daca tu il pui conectorul ala in ce mufă nimeresti, si daca nu este tensiunea corectă iese fum, ca îi bagi o tensiune mai mare decit era. mergi la cineva care se pricepe sa il facă, că o sa bulesti placa de sunet sau placa de bază, daca te joci tu cu firele sa le pui inde vrei, ce culoare are firul care este scos? roșu sau negru? este un fir scurt sau mai lung?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci este o masă, este minusul, pune l in prima mufă si vezi daca ai sunet, adică in primul soclu sau conector, in cel mai apropiat, atit cit ajunge firul sa nu il prelungesti, si poate ai noroc sa ti meargă. Dar tu la i scos? sau asa era? de cît timp nu merge sunetul?

| sorinAP explică (pentru CristiDinBucuresti):

Era scos am unitatea de 2 zile mi-a dat-o un prieten pe gratis