| costeaboy a întrebat:

ce placa de baza sa imi iau pe soket 1150?
Asrock B85Pro4
SAU
Gigabyte GA-B85-HD3
?

52 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Gigabyte fara nici o indoiala. Pentru ca... 3 ani garantie si dual BIOS.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Pai si asrock are dual bios, ce nu imi place la placa asta de baza e ca placa de retea e de la realtek, iar la asrock e de la Intel, ce ajuta mult in jocuri sa nu sa se forteze procesoru!

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Ete prostii. Povesti. ASROck n-are nici un dual bios. Unde vezi tu dual bios la aia?

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Pai uefi nu e al doilea bios ca si cum? dar de placa de retea ce zici, ce parere ai,?

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Pai daca nu stii, de ce vorbesti? UEFI e biosul ala magic cu interfata grafica si suport avansat pentru diagnoza hardware, dual bios e ala cu doua cipuri la care nu se intimpla nimic grav daca ti se ia curentul in timp ce faci update sau daca ti se corupe biosul primar. De placa de retea ziceam "povesti". Nu mai e ca pe vremuri. Si nici placile de retea integrate Intel nu mai sint ca alea de pe vremuri cu negociere hardware. Oricum procesoarele sint extrem de puternice comparat cu perioada cind chiar conta daca aveai retea Intel sau realtek...

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Atunci de ce placile de baza gigabyte mai eftine nu au placi de retea Intel, numai acele mai scumpe de la 400 roni in sus?

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Din acelasi motiv pentru care ASRock nu are dual bios. Ca sa mentina un raport pret/calitate/performanta in parametrii optimi. Legat de povestile cu placile de retea integrate... acuma cam toate fac procesare hardware si nu mai chinuie procesorul deloc - http://www.tomshardware.co.uk/forum/247279-28-realtek-marvell-intel

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Nu inteleg nimic ce spune acolo

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Rezumatul era deja enuntat de mine - "acuma cam toate fac procesare hardware si nu mai chinuie procesorul deloc"

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Ok

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Nu ne-ai zis ce procesor ai. Nu de alta, dar sint placi de baza excelente in maxim 250 RON.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Atunci explica-mi de ce placile de baza gigabyte mai noi au placa de retea de la Intel?! daca acum sunt procesoare bune si nu au treaba cu netu?

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

I3 4150 sau i3 4130 o sa-mi iau

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Ia Haswell Refresh-ul, mai ales ca il vad la promotie la garaj. 4150-ul adicatelea. Placile de baza au reteaua si sunetul dupa cum le-a tunat producatorilor, nu e nimica de explicat. Daca iti iei i3 la care oricum n-ai ce overclocka, iti recomand calduros o placa de baza cu H81, ca nu are nici un minus notabil fata de B85. Nevesti-mii i-am facut sistem cu G3220 si H81M-S2PV si merg brici. S2PV-ul e cea mai ieftina placa cu dual bios si suport XMP. Acuma e 224 RON vad.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Pai eu vreau cu dual bios so sound 7.1, e calitativa b85 hd3

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Ma intreb daca pun haswel refresh 4150 va trebui update de bios la placa nu?

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Povesti. Si S2PV are dual bios. Vrei sunet ca lumea, iti iei placa de sunet adevarata. Posibil sa ai nevoie de update de bios, posibil sa nu. Oricum, e foarte usor - iei fisierul de update, il pui pe un stick si ii faci update direct din bios, nici nu ai nevoie de sistem de operare.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Nu e vorba numai in sunet, e vorba in calitate, chipset, si sitemul ala de racire de la b85 hd3

| costeaboy explică (pentru costeaboy):

Nu imi plac placile mici,(microatx) sede tot inghesuit pe ea si nu se raceste bine

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Mituri. "Calitate" my ass. E vorba de dotari de care nu ai nevoie in plus. O sa ai asa super-componente de bagat pe placa aia de nu o sa aiba loc? Uita-te la mine - https://imageshack.com/i/p479e885j, placa de baza MATX cu B75, loc girla. Ar trebui sa tii cont si de faptul ca chipseturile astea low-end nici nu se incalzesc mare lucru ca nu stai sa forjezi nimic pe ele. Am avut un MSI, tot microatx, l-am folosit 5 ani cu voltaje si frecvente marite ca la hotii de cai, la limita stabilitatii. Am vindut-o cu vreun an si ceva in urma, merge si acum bine-mersi.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Nu stiu, eu sunt de partea atx

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Ia atx in cazul asta, doar vreo 20 RON mai scump si o tona de sloturi pe care nu le vei folosi niciodata - http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h81-d3/

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Ramin pe b85 hd3, sunet mai bun, si racire mai buna pe placa de baza,

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Esti cu capu'... vrei sunet bun, iei o placa de sunet. Ce mi-e un onboard, ce mi-e altul. Am Xonar DS si iti zic ca e diferenta ca de la cer la pamint. Ia si intreaba la un service cite placi de baza low-end li se intorc in garantie pe motiv de prajit ceva. Vrei racire, ia o carcasa sa bata vintul prin ea. happy
P.S. Da' macar te-ai hotarit in rest ce placa video/procesor/sursa samd iti iei? Nu de alta, dar diferenta de la placa de baza mai bine o bagi in ceva care chiar sa te ajute sa dormi linistit, cum ar fi un UPS, daca tot vrei sa stii ca ai un calculator de incredere.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Procesor i3 4130 sau i34150
placa de baza b85 hd3 sau care ai spus-o tu
hdd-Western Digital 500 gb 16 mb
placa saphire video r7 260x(nu o voi achizitiona acum, mai ingramadesc bani si o sa o iau)
ram-Kingston blue 1600 mhz 4gb
carcasa-depcool teseract black
sursa-super flower atlas 530 wat

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

MUSAI SSHD. Puii mei, hard clasic cu buffer de 16? Eu cind pun mina pe un calculator cu hdd clasic ma simt ca Schmacher la volanul unui Lastun pe Autobahn. Placa e o alegere cam proasta, ram merita bagati 8 gigalai. Tu pina la urma vrei pentru gaming sau pentru ce? Care o sa fie rezolutia?

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Rezolutia monitorului-1366x768,placa video sau care? 4 gb ram cred eu ca pina la un timi imi ajunge, peste vreo jumate de an imi iau alt ram tot de 4gb si s-a terminat povestea, anul e vorba numai de gaming, ca nu numai la gaming trebuie sa ai pc bun, eu vreau un pc performant si de calitate, adica sa nu treaca 2 ani si pcul meu sa fie vechitura!

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Vechitura o sa fie dupa vreo 6-7... cel putin fizic vorbind. Da, la monitor ma refeream. Daca are doar 1366X768, poti sa stai chill atunci. O sa mearga toate cele bine, la full HD era oleaca de buba, asa e ok.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Deci ce zici sa modific in configuratia asta? sa iau o placa de baza mai eftina si sa bag 8gb ram? dar vezi ca placile de baza astea eftine au numai 2 sloturi pentru memorie ram,

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

O sa bag peste un an de zile un ssd de vreo 80 gb numai pentr windows si gata

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Ia SSHD, e compromisul perfect intre pret si performanta. Si ce daca placile de baza ieftine au doua sloturi? 2X4, 8, gata. Am doua placi de-astea in stare de functionare, ambele Gigabyte, si toate bune si frumoase. Una o am cu i3-ul meu din 2012, cealalta de prin noiembrie anul trecut. Fiecare are doua module infipte in cele doua sloturi, no problem.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Pai nu e nicio problema daca are 2 sloturi pentru memorie ram, dar de exemplu eu bag un ram de 4gb, si peaste jumate de an mai bag unu de 4gb, asa am 8gb, ram, poate o sa vreau 16 gb si ce fac cu alea de 4 gb sa le arunc? asa daca are 4 sloturi nu ai treaba

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Ete fis, o sa vrei 32. Baga 8 de la inceput si sanatate. Oricum o sa fie platforma prea veche cind chiar o sa ai nevoie de 16...

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Nstiu ce sa fac!

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Pai faci o chestie desteapta gen procesor-placa de baza-8 gigi ram-sshd si renunti la placa video momentan. Folosesti integrata, timp in care inveti chestii utile, misto, si din care o sa faci bani pentru placa video. happy

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Am vazut ceva ce nu imi place la placa de baza h81m s2pv,are pci express x16 2. o. eu vreau cu versiunea 3.0

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Prostii. Diferenta de performanta e nula. Ia uite aici - http://www.pugetsystems.com/......mance-518/

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Mda, dar iarasi vechituri! cine stie ce placi video apare peste un an si pe pci express x16 2.0 nu o sa mearga.

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Povesti. E backwards compatible, orice placa apare si e pciex 3 o sa mearga pe 2. Merg si pe 1.1 fara probleme astea cu 3, dealtfel...

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Nu stiu ce sa fac

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Maninca o inghetata.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

So mananci! mi se pare ca eu cu tine vb destul de normal
!

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Ma dor dintii. Maninca un pepene atunci. Nu prea ai simtul umorului, vad.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Dar eu vad ca esti prost rau si asa prostalai trebuie sa manince peste botisor!

| KodrutZ a răspuns (pentru costeaboy):

Cu placere. Si uite asa primesc multumiri cind stau sa ofer asistenta gratuita cite unui magar ca tine pe TPU... mea culpa, sa imi fie invatatura de minte.

| costeaboy explică (pentru KodrutZ):

Magar esti tu tu ain inceput cu glumele tale prostesti

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru costeaboy):

Esti bou copilasule, omul asta te-a ajutat si tu nu stii sa apreciezi asta jegule.

| kar1GaNNN a răspuns:

Gigabyte GA-B85-HD3 recomand aceasta placa fiindca si eu am avut si a functionat foarte bine.

Toate cele bune.

| costeaboy explică (pentru kar1GaNNN):

Daca ai avut-o si era buna, atunci de ce nu o mai ai?

| kar1GaNNN a răspuns (pentru costeaboy):

Alt pc happy

| AlexandruStoica a răspuns:

Gigabyte GA-B85-HD3 iti recomand big grin

| costeaboy explică (pentru AlexandruStoica):

Pai gigabyte sau nu? fara smileuri ca omul nu intelege ce vrei sa spui