| Ionut312 a întrebat:

Cine imi recomanda cea mai buna placa video pentru jocurie de ultima generatie, la un buget de maxim 650 lei? Gen battelfield 4, far cry3, crysis,metro last light,assasin's creed black flag,nfs rivals, fifa14-15? Mutumesc!

28 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Sper ca ai o sursa cat de cat si un cpu decent.
Eu iti recomand fie un 750ti fie un r7 260x: http://bit.ly/1wAdm3s sau http://bit.ly/1wAdrEl.

| Ionut312 explică (pentru sltlp):

Am un procesor AMD ATHLON II X4 750k si o sursa este in plan de cumparare.
Abica as vreo o parere si despre sursa.

| sltlp a răspuns (pentru Ionut312):

Buget sursa?

| Ionut312 explică (pentru sltlp):

Cam 200 lei

| sltlp a răspuns (pentru Ionut312):

Sincer nu o sa fie nevoei de o sursa cu mai mult de 400W, dar am intrebat de buget ca sa stiu sa argumentez daca era un buget gen 50 lei...
Recomand http://bit.ly/1sucuji sau http://bit.ly/1rkFJF0 daca stii ca ai sa treci peste 2-3 ani la o palca video de 800-900 lei cum o sa fie atunci.
Altfel(sa nu crezi ca ii cu ceva sub): http://bit.ly/1rkFTvV sau cu putere mai moderata: http://bit.ly/1rkFVUz http://bit.ly/1rkFZDS. Toate is de la producatori cu renume, care fac surse de calitate. Unele au eficienta ridicata, certificare, si protectii. Vezi la care te decizi.

| neutrino a răspuns:

Placa buna este cea pe cate o admite placa de baza.

| Ionut312 explică (pentru neutrino):

Adica? Am o place de baza MSI FM2-A75MA-E35. Accepta o placa video Placa video MSI NVIDIA GeForce GTX 750 Ti OC, 2048MB, GDDR5, 128bit, HDMI, DVI, VGA ( http://www.emag.ro/......DY7H4BBBM/ )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu tocmai mi-am cumparat pe PC garage un Palit GeForce GTX 750 Ti StormX Dual si sunt foarte multumit de ea, Watch Dogs pe high cu 40-60 FPS, e foarte buna.

| Ionut312 explică (pentru anonim_4396):

Nu neaparatat pe Watch Dogs sa fie buna Pe majoritatea jocurilor ce vor aparea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionut312):

Pai eu ziceam de Watch Dogs pentru ca la ora actuala este cel mai pretentios joc. Normal ca o sa iti mearga si celelalte. Acum depinde si de configuratia PC-ului, ca am vazut ca ai nu stiu ce Athlon, care sunt slabute. Eu am un FX 6300 si 8GB ram si se pupa perfect, s-ar putea pe tine sa te traga in jos procesorul. Bine, nu e obligatoriu acum, dar e o idee slabut procesorul tau.

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o sa fie mare limitare, ca si fx-ul tau rezista cu placi mai performante, inclusv r9 270X sau gtx 760(Dupa care aparea limitarea ). Deci in cazul lui o sa fie ok(sa zic maxim 5% sub al tau, dar depinde).

| Ionut312 explică (pentru sltlp):

Ok happy Multumesc frumos pentru ajutor happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru sltlp):

Da, asa e, eu am avut inainte un Athlon si mi-a ramas in cap "Athlon e ca dacia laughing ". Dar totusi, ce sunt limitarile astea? Adica stiu ca nu e bine daca nu ai un procesor care se pupa cu placa video, dar ce se intampla de fapt? FPS-uri mai mici?

| sltlp a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand placa video e prea slaba si procesorul e bun, ai lag. Cand procesorul e prea slab si placa video mult prea buna, merge in slow-motion(am avut ambele variante, si pot garanta ca asa e laughing ). Oricum, e bine sa fie alese echilibrat. Dar in cazul asta o sa fie ok. Tu puteai sa pui un gpu mai puternic, dar nici 750ti nu e rau.

| Ionut312 explică (pentru sltlp):

Deci cu Athlon 2 X4 750k si placa video MSI NVIDIA GeForce GTX 750 Ti OC o sa fie ok?

| Ionut312 explică (pentru anonim_4396):

Este mare diferenta intre GeForce GTX 750 Ti StormX Dual si MSI NVIDIA GeForce GTX 750 Ti OC? Gen pe ambele merge Watch Dogs pe high?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionut312):

Da, merge, eu am ales Palit-ul pentru ca are overclock din fabrica si are putere mai multa, cu cam 5%, poate chiar mai mult. Bine, nu e problema, ca poti sa ii faci si tu overclock la MSI, dar eu nu sunt fan overclock si nu stiu sa fac overcklock am zis ca e mai bine sa aiba din fabrica placa asa ceva. Deci depinde de tine, daca vrei sa faci overclock iei ce vrei, daca nu te pricepi iei Palit. Oricum, daca faci overclock nu o sa fie una mai buna decat alta, sunt egale, ca tot acelasi model e, dar lumea merge pe MSI pentru ca are 3 ani garantie (fata de 2 la Palit) si pentru ca nu au incredere in Palit, ca MSI e firma mare. Oricum, eu am Palit-ul si merge perfect. Nu as trece pe MSI (cel putin la modelul asta 750 Ti)

| Ionut312 explică (pentru anonim_4396):

Ok. Multumesc frumo. O sa vad ce aleg happy

| sltlp a răspuns (pentru Ionut312):

DA

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionut312):

Cu placere happy Eu iti recomand Palit ca sa nu te incurci cu overclock, mai ales ca nu stiu ce placa de baza ai, daca ai una ieftina poti sa o strici parca (si placa video si placa de baza), bine, eu am una buna dar nu imi place overclock-ul. Din pacate, acum nu e pe stoc (la PC garage) dar o sa apara, si iti zic ca merita. Daca nu esti dispus sa astepti uita-te si la celelalte, ca nu neaparat MSI e cea mai buna. Daca o iei pe producatori, ia-ti gigabyte, daca o iei pe putere, Palit.

| Ionut312 explică (pentru anonim_4396):

Am o placa de baza MSI FM2-A75MA-E35.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionut312):

Ti-am zis, eu iti recomand Palit, dar daca tii la MSI ia modelul celalalt de la Twin Frozr.

| Ionut312 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca pana la urma o sa iau Palit-ul. Dar care varianta este mai buna, Gddr 5 sau ddr5? happy

| Ionut312 explică (pentru anonim_4396):

Muschiulosul,am primit o recomandare, pentru inca 22 lei diferenta de Palit, placa asta : http://www.pcgarage.ro/......bit-bulk/. Cum este? Este mai buna decat Palit?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ionut312):

Eu personal nu sunt fan AMD(ca sa nu zic ca sunt naspa, ca ma asalteaza iar o gramada de fanboy), mai bine mergi pe nVIDIA. Are GeForce Experience care iti optimizeaza jocurile (nu vezi asa ceva pe AMD), nu mai zic de Shadowplay in care poti sa faci video cu maxim 3 FPS-uri scazute(care e exclusiv nVIDIA si asta). Cat despre Gddr5 si ddr5 e o chestie foarte amuzanta, placile video sunt toate (din cate stiu) pe Gddr5, dar la PC garage scrie doar acolo sus ddr5, dar daca dai in descriere o sa vezi ca la toate scrie Gddr5. Mai bine mergi pe Palit, si nu iti zic asa doar ca sa ai ce am si eu, iti zic pentru ca e foarte buna si merita, si RECE! Placile AMD se incalzesc de rup! Acum ramane la decizia ta, crede-ma ca si eu am cautat mult inainte sa imi iau (acum o luna mi-am luat pc-ul) si dupa mine mergi pe Palit, cu 22 lei in plus iti mai iei un ventilator, ceva+ ca ti-am zis ca mie nu imi place AMD (la placi video)si placa asta nu e ceva revolutionar fata de Palit, de fapt nici macar mai buna nu e.

Răspuns utilizator avertizat
| Tudorvladimirescu a răspuns:

Uite placa asta video http://bit.ly/1tZnbMt