| Th3Public3N3MY a întrebat:

Cine imi spune si mie cum testez antivirusul?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| shnako a răspuns:

Daca doar vrei sa il testezi, iti umpli calculatorul cu virusi, instalezi antivirusu si vezi cat de bine isi face treaba.

Daca doar vrei sa instalezi un antivirus iti recomand sa instalezi Microsoft Security Essentials si sa iti scanezi calcualtorul cu el.

MSE: http://www.microsoft.com/en-gb/security_essentials/default.aspx

| cristi202 a răspuns:

Exista programe care iti pot testa antivirusul. Insa trebuie sa ai grija sa nu fie un program "comercial", adica iti "testeaza" antivirusul, zice ca nu e bun, pentru ca mai apoi, la sfirsitul testului, sa iti prezinte antivirusul lui, ca tu sa il cumperi.

| BloodElve a răspuns:

Incearca cu metoda asta (la mine functioneaza):
Deschide notepadu, copiaza fraza urmatoare si da-i save: X5O! P%@AP[4\PZX54(P^)7CC)7}$EICAR-STANDARD-ANTIVIRUS-TEST-FILE!$H+H*
Daca ai antivirus bun o sa o blocheze.

| danny_6400 a răspuns:

Pentru a-ti testa antivirusul daca detecteaza virusii intri pe acest site http://www.eicar.org/anti_virus_test_file.htm te duci mai jos si downloadezi de acolo eicar.com.Daca antivirusul tau e bun trebuie sa iti detecteze acest fisier ca un virus.Acesta insa nu este un virus adevarat, este folosit doar pentru a testa antivirusul.Un antivirus bun il va detecta ca pe un virus si il va sterge automat.
Sper ca te-am ajutat

| elegy3223 a răspuns:

Faca vrei un antivirus chiar bun sa iei bidefender 2013 totalt security, nu Microsoft Security Essentials. daca ai un calculator destul de bun gen 2-4 ram si un procesor 2, 0-3, 6 nu o sa ai probleme deoarece el ia destul de multe resurse.