| RozNiky a întrebat:

cine stie de unde pot descarca windows xp sp3 full version dau funda

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

De nicăieri. Windows xp s-a retras din vânzare încă de anul trecut.Deci legal NU îl mai gasești.De ce l-o retras din vânzare? Simplu.Din Aprilie va rămâne fară suport tehnic, la fel și Office 2003, asta înseamnă că din Aprilie nu vei mai avea drivere, aplicații compatibile precum nici modulele java și flash player nu vor mai funcționa pe XP.„Ceremonia de înmormântare" o început deja așa că ai șanse mari ca să nu mai găsești drivere.
Deci i-ați adio de bună voie de la el, asta ca să nu fi forțat de Microsoft să faci asta, că nu-i așa ca e softul lor, voi plătiți DOAR dreptul de utilizare sau așa cum vrei tu sa faci să îl furi și implicit să îi furi dreptul de utilizare!, infracțiune ce îi vor costa pe părinții tăi(din poza e la avatar pare că ești minor) amendă sau închisare de la 4-20 ani pentru violarea și încălcarea propietății intelectuale a Microsoft, companie pupată-n dos de aleșii(de cine nu știu) noștrii carw au contract de colaborare.Deci vezi ce faci că ăia ce fură și te-or fi învățat să faci asta ăia se știu proteja da tu precis habar nu ai, că vrei să furi Windows din spirit de turmă că așa ai văzut la prieteni sau alții.
Dacă te interesează am un înlocuiotor legal oppen source și implicit necomercial.Șau nu îi bun că nu îi fruat...
Succes

| maxb a răspuns (pentru DeyCj):

O intrebare: in loc sa scrii atata, nu mai bine raport-ai postul la TPU? laughing)

Din cate observi o licenta de Windows costa vreo 500 RON (Windows 8.1) si nu multi isi permit dar oricum daca dai pe un PC 2000 de RON din prima cred ca mai poti da si 500 RON si pe licenta. Ca Open Source este Ubuntu sau mai bine Linux Mint. Eu prefer Linux Mint happy

| DeyCj a răspuns (pentru maxb):

Nu.Omu are dreptul să întrebe și tot o dată să primească informațiile necesare.Că precis omu habar nu are ce și cum, dar acuma va știi despre ce e vorba.
Ubuntu? O fost cum trebuie până la versiunea 11.04 inclusiv când eu făcut porcăria a ai de Unity, mai hâdă ca a Windows-ului, după care cei de la Canonical ce sunt ownerii lui o început procesul de Windowzizare a Ubuntu și transformarea lui într-o distro comercială, cu un singur scop.Jos Microsoft.Mă dezgustă astfel de chestii.Canonicall-ul face lumea Oppen source de rușine, implicit și Ubuntu care la fel ca Oppen SUSE devine din ce în ce mai de calitate prostă.NU asta înseamnă Oppen source.
Linux Mint.Hai că mai mere, dacă nu muști momela cu Cinnamon-ul sau cu MAte-ul, care sunt pline de bug-uri i sistemul e cam instabil, da arata super bine, ceea ce pe un user mediu sau avansat de Linux e ultimu lucru care îl interesează.Dar ce îmi place și la Ubuntu și la Mint este că pe Ubuntu îl poți decomercializa extrem de ușor, făcând din el ceea ce ar fi trebuit să facă Canonnical-ul, și anume o distro de calitate, și de mai și configurezi firewall-ul și activezi criptarea folderelor îl poți transforma într-o fortăreață virtuală.La fel și cu Mint-ul, unde dacă instalezi desktop-ul LXDE sau XFCE sau de ce nu IceVm cu Oppen box ca admin de ferestre în loc de compiz respectiv mutter, va zbura și pe o piesă de muzeu. Testat și dovedit whistling pe un PIII 1 Gz 384 Mb RAM.
Eu aș merge pe Debian LXDE, PC linux OS XFCE, WinuX, Bothi linux, Peppermint, Siltaz(recomand dar trebuie să știi debugging) și de ce nu Puppy linux su Watt OS.Succes

| maxb a răspuns (pentru DeyCj):

Si pe mine ma deranjeaza intr-un fel porcaria aia de interfata de la Ubuntu. Linux Mint dupa mine este mai responsive fata de Ubuntu. Eu mereu cand mai vad persoane care zic ca le merge Windows-ul prost mereu le zic sa instaleze o distributie Linux si sunt mereu surprinsi cat de mare e performanta fata Windows.Pentru useri normal Linux-ul este perfect ca are tot ce face si pe Windows: Browser, media player, utilitare, email and games thanks to steam.

| DeyCj a răspuns (pentru maxb):

Așa e, da ai uita să adaugi ca cu codec-urile instalate în Ubuntu și Linux Mint cu codec-urile incluse.Da cum mentalitatea Românului abia acuma începe să se schimbe... iese ce iese și anume Windiows xp cuSP 2 îi cel mai bun sistem de operare, etc.Precis cunoști și tu mitul idiot „linux e urât, greu de utilizat, nu sunt programe pentru el, nu sunt drivere, este dedicat hackerilor și profesioniților și trebuie să lucrezi din linia de comandă tot timpul". Cretinătate nu?
Da Linux Mint este mult mai responsiv decât Ubuntu, dar asta nu din cauza construcției lui ci din cauza desktop-ului ales.Mai ales Mate-ul da e mai responsiv.Dar Louncher-ul lui e cam greoi la deschidere mai ales pe hardware mai vechi, comparativ cu o distriu cu LXDE SAU XFCE.Da și Xubuntu e mult mai rapid decât linux mint, și da este și pe amd64, și poți instala și compiz :-D.Să vezi ce șod dar fain îi Xubuntu cu efecte de compiz(ccsm cu extra plugin-uri acive) whistling.Am testat și asta și o ieșit o chestie interesantă.

| maxb a răspuns (pentru DeyCj):

Cunosc acel mit de cand m-am nascut laughing

Problema se rezolva cand le arati cat de usor de utilizat este.

XP a fost cel mai bun la vremea lui.Acum e praf din cauza ca nu este adaptat la aplicatiile moderne si la jocuri care cer Direct X 10 si 11.Si sa nu uitam faimoasa problema: gaurile de securitate.

Offtopic: ai auzit de mitul ca XP consuma mai multe resurse decat Windows 7?

Sa fim seriosi ca prin 2001 nu aveam nici 1 GB RAM. Daca aveai 512 MB erai Boss.Deci concluzia este ca Windows 7 nu consuma multe resurse.

| DeyCj a răspuns (pentru maxb):

Daa.Altă imbecilitate implementată în mentalitatea Românului.
Stai liniștit ca încă 7-le e „virgin" de aia nu are soarta Xp-ului la securitate.Să vezi ce „sigur" va fi în 4 ani.Să nu uităm Windows e tot Windows, adică un sistem de operare menținut artificial pe piață de către Microsoft, care așa cum se știe este unul din principalii furnizori de limbaje de programare și propritarul Direct X.deci firmele de profil ori danează cum le cântă Microsoft ori Microsoft le va distruge afacerile.