| anonim_4396 a întrebat:

cum as putea rezolva problema unui laptop ASUS K51AC care nu se deschide. Cand vreau sa-l deschid imi apare jos:
cmos battery low
cmos checksum bad
cmos date/time not set
press F2 to run setup
press F1 to run setup press f2 to load default values and continue
Am schimbat bateria de 2 ori ( baterii noi). Am setat ora si data manual in BIOS. Am setat bootarea pe CD/DVD, am salvat setarile si am introdus un cd cu windows si nu booteaza deoarece nu ramane salvat in bios. Ce as mai putea face pentru a se deschide laptop-ul?

4 răspunsuri:
| h3llboy666 a răspuns:

Tu ai schimbat bateria normala? Din cat imi dau eu seama tu ai problema cu bateria bios. Acea baterie se gaseste in interiorul laptop-ului pe placa de baza. Acea baterie este descarcata si ar trebui sa o schimbi. este o baterie rotunda cam cat o moneda de 10 bani doar ca mai groasa.

| ionutz192 a răspuns (pentru h3llboy666):

Am spus deja ca am schimbat-o de 2 ori bateria, deci nu e de la baterie!

| h3llboy666 a răspuns (pentru ionutz192):

Bateria bios sau bateria normala care o folosesti sa mearga laptop-ul, aia care o incarci?

| ionutz192 a răspuns (pentru h3llboy666):

Aia rotunda care seamana cu o moneda