| alexraescu a întrebat:

Cum instalez windowsul daca imi scrie :

"Windows could not start because the following file is missing or corrupt:/WINDOWS/SYSTEM32/CONFIG/SYSTEM

You can attemp to repair this file by starting Windows Setup using the original Setup CD-ROM
Select r at the first screen to start repair"

am pus cdul cu windows dar nu stiu de ce sa apas.Am incercat BIOS dar imi cere o parola! Puteti sa ma ajutati?

9 răspunsuri:
| Sihastrul a răspuns:

Alt cd de boot, respectivul cd are fisiere corupte.

| Sebastian11x1 a răspuns:

Fa un reset de bios, din jumperi sau daca nu scoti bateria de bios pentru cateva secunde.vezi cand faci asta sa fie scos cablul de alimentare din sursa. apoi pornesti pc, bagi cd cu windows, dai restart si trebuie sa booteze de pe cd

| djgabisuciu a răspuns:

Pe R trebuie sa apesi cand bagi cd-ul parca, dar nu cred ca o sa mearga. Cea mai buna solutie e reinstall. Vezi ca ai posibilitatea sa ai probleme cu HDD-ul, da-i si o scanare de bad-uri. Eu am patit asta din cauza Windows Update

| alexraescu explică (pentru djgabisuciu):

Problema e ca nu stiu de ce sa apas ca sa se reinstaleze windowsul

| djgabisuciu a răspuns:

Trebuie sa dai parca Enter si F8, nu stiu exact.

| alexraescu explică (pentru djgabisuciu):

Te rog mai poti da informatii? Ca nu stiu ce trebuie sa fac! Am un laptop Toshiba tecra a7 si trebuie neaparat sa instalez windowsul

| djgabisuciu a răspuns (pentru alexraescu):

Ai aici un mic tutorial http://www.youtube.com/watch?v=Wf2Ffm33DhA sper sa-l intelegi. daca tot nu intelegi posteaza raspuns aici

| alexraescu explică (pentru djgabisuciu):

Si mai am ceva! Nu pot sa intru in BIOS imi cere password

| djgabisuciu a răspuns (pentru alexraescu):

Incearca sa scoti bateria CMOS desi nu cred ca te ajuta prea multe. Daca ai noroc se sterge parola, daca nu poti sa-l uiti. In schimb pentru boot poti folosi F12 sau ceva de genul cauta dupa BOOT MENU, BBS POPUP, DEVICE BOOT MENU, sau ceva de genul, bafta!