| Radu506 a întrebat:

Cum vad daca sursa mea este destul de puternica pentru componentele mele? stiu ca era un site ceva.

12 răspunsuri:
| marin81 a răspuns:

Depinde de ce sursa este, de obicei sursele ieftine, nu scot cat este afisat pe ele, O sursa de calitate, nu te va lasa la greu, e cel mai recomandat lucru pentru Pc- ul tau, oricum o sursa de 400 de watti reali ar trebui sa fie suficienta, acuma depinde de ce configuratie ai

| heldeN a răspuns:

Nu era niciun site, prima data cauti fiecare componenta in parte (procesor/placa video) vezi cat consuma cele 2, iar restul sistemului sa zicem ca mai consuma inca 70w (hdd,ram,placa de baza,ventilatoare.)
Si apoi cauti o sursa de calitate care le poate tine fara sa se chinuie,intotdeauna sa alegi producatori cu renume gen
Sirtec,corsair,be-quiet,seasonic, super flower, fortron, zalman, cougar.
Nu conserve de 2 lei cum sunt
Delux,RPC,JNC, Take ME, ACTIV, Tecnoware, b-move, si raidmax-uri de 80 lei

| miTzuliK93 a răspuns (pentru heldeN):

Chiar aveam nevoie de o clasificare a producatorilor de surse si produsele lor. Mersi fain. O spui din proprie experienta (ai avut sau ai vazut la altii) sau din auzite?

| heldeN a răspuns (pentru miTzuliK93):

Am avut, corsair, sirtec, acum am o super flower de 400w, toate au fost/si sunt foarte silentioase si stabile, cu condensatori puternici, rezista la caderi de tensiune, dar am avut si neplaceri cu Delux si tecnoware pe niste sisteme mai vechi
1.La o pana de curent delux-ul s-a ars, a dus in lumea cealalta si o placa video
2. Tecnoware-ul dupa 1 luna de functionare pur si simplu la pornirea sistemului facea exact ca un tractor, trebuia sa dau 2 pumni in carcasa sa o fac sa taca, si restul, JNC, rpc de la prieteni/cunostinte

| sltlp a răspuns (pentru Radu506):

Componentele alea iti iau maxim 300-350W. Asta in cazul in care prin absurd ruleaza ambele in utilizare 100%. Deci sursa aia e mai mult decat suficient. Eventual te poti uita la banii aia la un seasonic de 520W(ceva mai silentioasa).

| Radu506 explică (pentru sltlp):

Ai cumva vreo idee de ce cand ma joc un joc ca Minecraft, temeperatura procesorului ajunge pe la 70-80 de grade? Si toate jocurile imi dau crash...o fi din cauza asta?

| sltlp a răspuns (pentru Radu506):

Cine a montat sistemul? Si cat la % e sistemul de operare si jocurile piratate? Driverele sunt ok?

| Radu506 explică (pentru sltlp):

Driverul e ok, windowsul e cumparat, jocurile la fel, driverele sunt up to date, si este montat de cei de la mediadot.

| sltlp a răspuns (pentru Radu506):

Ceva nu e bine. Nici amd-ul nu ajunge la temperaturile alea, dara Intel...

| Radu506 explică (pentru sltlp):

Am un UPS, o fi de la el?

| sltlp a răspuns (pentru Radu506):

Nu prea are legatura...