| TopCom360 a întrebat:

Daca fac Backup la toate fisierele mele (filme, poze, muzica, articole, jocuri etc) si pun acel Backup pe un DVD reinscriptibil iar eu imi schimb Windows-ul si vreau ca din acel Backup sa-mi i-au toate fisierele inapoi pe Windows-ul nou, merge?
Dar sa nu imi pierd ceva din fisierele in timpul extragerii Backup-ului.
PS: Dati-mi si un program mai bun de facut Backup.

Răspuns Câştigător
| GoguSteriade a răspuns:

Pentru a doua intrebare poti folosi site-ul asta: http://portableapps.com/ - poti descarca de aici un program in care ai o lista de alte programe ce iti sunt utile pentru PC si din care alegi ce vrei. Diferenta e ca sunt variante portabile ale versiunilor reale de PC - ca functionalitate nu sunt diferite insa nu mai au nevoie de instalare si le poti pune chiar pe un stick USB ca sa le ai oriunde, cu tine.

Iar pentru prima intrebare, daca vrei sa nu mai instalezi drivere poti sa iti pui Windows 7, care cauta si instaleaza automat drivere. In rest, poti folosi iar un program ca asta: http://www.drivermanager.com/index.html care cauta si instaleaza automat drivere pentru piesele tale.

6 răspunsuri:
| GoguSteriade a răspuns:

Tu vorbesti simplu de a face un DVD cu diverse si apoi de a copia continutul in calculator. Ce sa nu mearga in cazul asta si de ce te-ai complica cu programe de Back-up cand ajunge NERO sau CDBurnerXP ca sa faci un simplu DVD?

| TopCom360 explică (pentru GoguSteriade):

Fisierele totale care ocupa de ex partitia D sunt 200 si cv de GB si am zis ca poate in backup le mai comprima.sau eventual vreau sa aflu daca dupa un backup facut pe windowsul actual merge sa extrag din acel backup pe un windows nou. Fara sa mai pun pe cd-uri...

| GoguSteriade a răspuns (pentru TopCom360):

Nu poti sa comprimi intr-atat de mult niste fisiere. Dar poti face altceva: daca ai doar fisiere multimedia pe discul D il poti scana inainte ca sa te asiguri ca nu ai virusi pe el. Daca nu ai virusi, continua cu instalarea Windows-ului in timp ce pastrezi discul respectiv neatins.

| TopCom360 explică (pentru GoguSteriade):

O sa incerc.Inca ceva: Ce ziceti este buna optiunea de a customiza windows-ul numai adaugand driverele pe care le are pcul meu, sa nu mai stau sa le instalez eu.Si daca stiti vreun program in care tu sa adaugi programele preferate si cand dai sa instalezi le instaleaza pe toate.In afar de acel site ninite. Funda daca imi dai rasp bun la astea doua

| GoguSteriade a răspuns (pentru TopCom360):

Pentru a doua intrebare poti folosi site-ul asta: http://portableapps.com/ - poti descarca de aici un program in care ai o lista de alte programe ce iti sunt utile pentru PC si din care alegi ce vrei. Diferenta e ca sunt variante portabile ale versiunilor reale de PC - ca functionalitate nu sunt diferite insa nu mai au nevoie de instalare si le poti pune chiar pe un stick USB ca sa le ai oriunde, cu tine.

Iar pentru prima intrebare, daca vrei sa nu mai instalezi drivere poti sa iti pui Windows 7, care cauta si instaleaza automat drivere. In rest, poti folosi iar un program ca asta: http://www.drivermanager.com/index.html care cauta si instaleaza automat drivere pentru piesele tale.

| LucianP a răspuns:

Da,merge cu nero, dar gandeste te, back-up-ul va avea mai mult de 4GB iti garantez.

| MonsteR_4456 a răspuns:

Daca vrei sa faci un backup la o partitie folosie Acronis True Imagine. Bafta