| Eduard_3630 a întrebat:

Salut tpu.De ceva timp calculatorul meu a inceput sa se blocheze cand se blocheaza face in felul urmator:
Se inchide ecranul si se aprinde din nou (face asa de vreo 10 ori si se blocheaza, in acel timp se aude si un sunet ciudat)
Dupa ce se blocheaza cand restartez pcu ecranul ramane negru iar eu trebuie sa nu-l pornesc cam vreo 2 ore sa functioneze din nou.Va rog ajutima. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Procesorul daca e de vina, se supra incalzeste din cauza ca
pasta termo conductoare care este intre procesor si radiatorul lui s-a uscat.Se intampla.Nu e greu de schimbat.Ar trebui sa cumperi un tub de pasta (se gaseste la magazinele de piese electronice, daca ai asa ceva in zona), dai jos cu grija radiatorul de pe procesor (nu pot sa-ti spun cum pentru ca difera de la model la model).El sta pe procesor si e prins de placa de baza. Se curata procesorul si radiatorul foarte bine
cu o carpa moale, nu cu smirghel, sau alt material care sa zgaraie.Se usuca bine.Se da cu pasta si pe procesor si pe radiator si se pune la loc. Daca lucrezi cu atentie
in 2 ore ai terminat. Uite aici cum se aplica:
http://www.youtube.com/watch?v=LqVbxttFBmY

Daca de vina e sursa nu ai ce face. Iti cumperi alta.

8 răspunsuri:
| marculescumihai a răspuns:

Cel mai probabil monitorul are probleme tehnice.

| Eduard_3630 explică:

Nu are treaba monitorul ca am fost la un prieten cu unitatea mea si la fel face.Am scanat cu el, am reinstalat windousu si am reinstalat driverele. Oare poate fi procesorul sau placa video?

| horia2012 a răspuns:

Daca trebuie sa astepti 2 ore, inseamna ca ceva se incalzeste in el. Daca ai placa video cu ventilator, scoate-l din priza si desfa-l.
Baga-l din nou in priza, NU ATINGE NIMIC- (nu conecta nimic la el)
si uita-te daca se invarte ventilatorul placii video. OPRESTE-L. Uita-te daca sunt componente umflate pe placa. Din pacate daca ceva e in neregula cu placa video, trebuie sa-ti cumperi alta.
- Uita-te si la ventilatorul procesorului.
- Curata-l de praf.

Inainte de toate, dezinstaleaza driverul video, restart si instaleaza-l din nou.

| Eduard_3630 explică (pentru horia2012):

Ok voi incerca

| Eduard_3630 explică (pentru horia2012):

Am incercat cum ai zis si ventilatorul de la placa video se invartea foarte bine.
Nu era nici un component umflat pe placa.
Inseamna ca placa video nu are nimic?
Poate fi de vina procesorul sau sursa?

| horia2012 a răspuns (pentru Eduard_3630):

Am uitat sa-ti spun. Vezi cat costa, ca la service nu te duce la mai mult de 30 lei.

| horia2012 a răspuns (pentru Eduard_3630):

Procesorul daca e de vina, se supra incalzeste din cauza ca
pasta termo conductoare care este intre procesor si radiatorul lui s-a uscat.Se intampla.Nu e greu de schimbat.Ar trebui sa cumperi un tub de pasta (se gaseste la magazinele de piese electronice, daca ai asa ceva in zona), dai jos cu grija radiatorul de pe procesor (nu pot sa-ti spun cum pentru ca difera de la model la model).El sta pe procesor si e prins de placa de baza. Se curata procesorul si radiatorul foarte bine
cu o carpa moale, nu cu smirghel, sau alt material care sa zgaraie.Se usuca bine.Se da cu pasta si pe procesor si pe radiator si se pune la loc. Daca lucrezi cu atentie
in 2 ore ai terminat. Uite aici cum se aplica:
http://www.youtube.com/watch?v=LqVbxttFBmY

Daca de vina e sursa nu ai ce face. Iti cumperi alta.

| DDCC a răspuns:

Probabil monitorul are probleme tehnice.
Pentru partea software (programe) fă asta:
Scanează PC-ul cu Malwarebytes
Reinstalează driverele (poți folosi dpr.su 12.3).
La capitolul erori vezi cu Advanced System Care.
Defragmentează-ți patițiile.

| pozeanimate a răspuns:

Verifica temperatura pc cand face asa