| Cristian12321 a întrebat:

Doresc sa-mi fac un pc din piese si nu prea ma descurc sa aleg piesele ca sa se poata potrivi, asa ca: Ma poate ajuta si pe mine cineva sa gases piesele necesare pentru construirea pc-ului?
As dori ca placa de baza sa se poata potrivi cu procesorul AMD FX 8320, 3500MHz, 16MB, socket AM3+ si placa video Asus NVIDIA GeForce GTX 650, 2048MB, GDDR5, 128bit, HDMI, DVI, VGA, Dust-Proof Fan.
As dori sa aiba 8 gb de ram (2 placute de 4 gb). Cum am zis nu prea ma pricep sa le aleg asa ca daca ma puteti ajuta sa gasesc restul componentelor as ramane recunoscator.

11 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Pai zi-ne ce buget ai si care vor fi scopurile in care il vei folosi. Nu de alta, dar sa iei citamai 8320-ul si sa ii bagi un amarit de 650 linga el mi se pare o chestie complet pe dos daca discutam de gaming, unde mai pui ca procesorul asta e un furnal si daca vrei sa il overclockezi nu e deloc sanatos sa il pui pe o amarita de placa de baza de 200-300 RON... Uite ceva de bun simt, pe Intel, intr-un buget decent - http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/841404/

| Cristian12321 explică (pentru KodrutZ):

Pai cum am calculat procesorul si placa video fac cam 1000 lei dar nu prea as vrea sa trec de 1500-1600 lei.

| KodrutZ a răspuns (pentru Cristian12321):

Amuzant. Sursa de 50 RON nu vrei?

| Cristian12321 explică (pentru KodrutZ):

Sincer, chiar nu ma pricep...

| KodrutZ a răspuns (pentru Cristian12321):

Ideea e sa fie un balans intre componente si mai ales sa ai componente DE INCREDERE. Degeaba iei supersistemul lui peste cu FX-8320, dar il trimiti in garantie dupa doua zile ca isi ia restart din cauza sursei la fiecare joc...

| TwiSt1997 a răspuns (pentru TwiSt1997):

In caz ca mai ai bani, iti recomand si un cooler, cel stock fiind slabut http://www.pcgarage.ro/coolere/id-cooling/se-204/

| Cristian12321 explică (pentru TwiSt1997):

Din cate vad placa de baza si ramii nu sunt recomandati pentru gaming, imi poti sugera o placa si niste rami care sunt pentru gaming te rog?

| TwiSt1997 a răspuns (pentru Cristian12321):

Sincer ti-as sugera sa vorbesti cu kodrutz pe privat, se pricepe...