| TotiPentruUnu4123 a întrebat:

Imi doresc sa imi cumpar un procesor pentru calculator ori acesta http://www.cel.ro/......am3-box-l/ ori acesta http://www.cel.ro/......80d-box-l/ vreau sa va intreb cum imi dau seama daca imi este bun cu placa de baza si care ii mai bun.Multumesc anticipat

6 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Pai ce placa de baza ai?
Daca nu stii, downloadeaza programul CPU-z, dupa ce il instalezi intri in el si dai la Mainboard, acolo scrie modelul placii tale de baza

| TotiPentruUnu4123 explică (pentru Me2):

ASUSTeK Computer inc
M2V-MX Rev 1. xx
chipset : VIA K8M890CE
southbridge : via vt8237a
LPCIO : ITE IT8716

| Me2 a răspuns (pentru TotiPentruUnu4123):

Ai socket AM2, deci si procesorul trebuie sa fie neaparat am2, cele 2 puse de tine au socket diferit si nu vor incapea pe placa ta de baza
Si procesoare pe am2 nu mai gasesti,decat la SH,dar nu merita pentru ca sunt prea vechi, se incalzesc foarte tare, consuma foarte mult iar coolerul face un zgomot infernal...
In concluzie, procesoarele puse de tine nu se potrivesc, au alt socket

| TotiPentruUnu4123 explică (pentru Me2):

Atunci sa imi schimb placa de baza? si ce placa de baza imi recomanzi mai ieftina? sa mearga procesorul

| Me2 a răspuns (pentru TotiPentruUnu4123):

Pai trebuie schimbata placa de baza, memoria ram si HDD, daca e pe ide

| TotiPentruUnu4123 explică:

OS Name Microsoft Windows XP Professional
Version 5.1.2600 Service Pack 2 Build 2600
OS Manufacturer Microsoft Corporation
System Name TEDDY-71F97598D
System Manufacturer System manufacturer
System Model System Product Name
System Type X86-based PC
Processor x86 Family 15 Model 79 Stepping 2 AuthenticAMD ~1999 Mhz
BIOS Version/Date American Megatrends Inc. 0703, 19.03. 2007
SMBIOS Version 2.3
Windows Directory C:\WINDOWS
System Directory C:\WINDOWS\system32
Boot Device \Device\HarddiskVolume1
Locale United States
Hardware Abstraction Layer Version = "5.1.2600.2562 (xpsp. 040919-1030)"
User Name TEDDY-71F97598D\Teddy
Time Zone E. Europe Standard Time
Total Physical Memory 1.024,00 MB
Available Physical Memory 178, 18 MB
Total Virtual Memory 2, 00 GB
Available Virtual Memory 1, 96 GB
Page File Space 2, 26 GB
Page File C:\pagefile.sys