| AlinMarian95 a întrebat:

Intentionez sa cumpar o placa video pentru pc (Nvidia gtx 560 second hand ) dar nu sunt sigur cum se va descurca procesorul cu ea. Este un I5 760 (2. 8ghz) dar i-am facut overclock la 3.5 ghz si este super stabil! Ram, am 8 gb corsair vengeance 1600mhz. Ce parere aveti?

11 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

O sa se decurce normal, nu o sa limiteze in caz ca te sperie asta.

| AlinMarian95 explică (pentru sltlp):

Ma gandeam ca din cauza lui voi pierde din FPS

| Frank51 a răspuns:

Procesorul nici nu va simtii. Conteaza ce sursa ai pentru placa aia video, deci daca ai o sursa de minim 450 W, eu zic ca e un sistem bunicel de gaming!

| AlinMarian95 explică (pentru Frank51):

Sursa este de 600 W! Eu m-am gandit ca procesorul nu o sa faca fata, cu toate ca ruleaza impecabil

| Frank51 a răspuns (pentru AlinMarian95):

Stai linistit. Eu am asa happy
AMD Athlon 64 x2 2,0 GHz
2 Gb RAM DDR2 667 MHz
Sursa de 270 W
nVidia GeForce 6150LE 128 Mb (integrata)

Am incercat Mafia 2, si am 3 fps laughing

Acum o intrebare pentru tine, cu un HD 5450 1 Gb gddr3 64 bit, cum as putea juca Mafia 2/ETS/etc,? PS: HD5450 consuma 13 W in full load happy

| sltlp a răspuns (pentru Frank51):

Tot foarte prost. Ia macar un gt630(dar cel mai ieftin) daca vrei ceva-ceva de la el.

| Frank51 a răspuns (pentru sltlp):

Eu mi-as lua si un GTX650, dar nu pot din cauza sursei. de asta vreau ceva mai slab (deocamdata), dar vreau sa stiu cam cum se va descurca in jocuri, macar pe low?

| AlinMarian95 explică (pentru Frank51):

Cu acea placa video ar trebui sa ai cel putin 25 fps. Mafia 2 nu este un joc foarte pretentios. Un HD 5450 niciodata nu o sa consume 13w!

| sltlp a răspuns (pentru Frank51):

Pe low o sa scoti un 20 de cadre(Cam asa scoti cu 5450).

| hp8510p a răspuns:

Cred ca se va descurca procesorul... daca reusesti sa-i faci oc pana la 4ghz ar fi si mai bine...

| AlinMarian95 explică (pentru hp8510p):

Cu un gtx 760 cum s-ar descurca? Are un prieten si o vinde la un pret avantajos..Am nevoie de upgrade la componente?