| MasterFly a întrebat:

Salut TPU-isti! Ma puteti ajuta cu ceva?
Deci, as vrea sa instalez Windows XP. Dupa cum bine stiti, XP nu vine cu driverele de net instalate.
Problema este ca m-am abonat la alt operator de internet, dar ei nu mi-au spus nimic de ceva drivere. La alti operatori imi spuneau de drivere.
Deci, ma puteti ajuta cu asta?
Multumesc!

7 răspunsuri:
| jhonny999 a răspuns:

Scrie in Google seria si modelul Placi de Baza driver retea download, descarca driverul si instaleaza-l

| tomthecat a răspuns:

La ce driver te referi?!? Pentru placa de reţea a calculatorului / laptopului? Nu mai poţi să te conectezi la Internet?
Care este provider-ul care îţi asigură serviciul de Internet acum? Ai laptop sau calculator desktop?!?

| MasterFly explică (pentru tomthecat):

Ma refer la driverul placii de retea a calculatorului.
Nu, nu ma mai pot conecta la internet, dar merge propriu zis internetul.
Nu este unul asa de cunoscut, e local providerul.
Calculator desktop.

| tomthecat a răspuns (pentru MasterFly):

Zi-mi cum se numeşte placa de bază a calculatorului tău şi ce sistem de operare ai (încerc să-ţi trimit driverul necesar)

| MasterFly explică (pentru tomthecat):

Am Ubuntu Linux.
Dar nu stiu cum sa aflu ce placa am.

| MasterFly explică:

Lasati ca am rezolvat!

| phalas1 a răspuns:

Driverele pentru internet le ai deja pe cd-ul de la placa de baza. Providerii de internet nu au nici o treaba cu driverele, tu trebuie sa instalezi driverele de pe cd-ul care l-ai primit cand ai cumparat pc-ul sau placa de baza.