| Echaursi a întrebat:

Ma numesc Alex si acum doua zile, un prieten de-al meu mi-a cerut propriul ip, el avea radio pe net si am intrebat de ce mi l-a cerut. Mi-a spus ca incearca sa vada daca merge ceva cu ip-ul meu la radio, sa emita nu stiu cum. A doua zii l-am intrebat iar, ce a vrut sa faca mai exact cu ip-ul meu si mi-a spus ca a incercat sa se conecteze in calculatorul meu dar nu a reusit. Eu am ramas masca.
Intrebarea mea pentru dumneavoastra este : Se poate conecta in calculatorul meu fara un acord ca la Team Viewer sau ceva asemanator? Poate intra in computerul meu si sa aiba acces la toate datele fara acordul meu, sau fara sa stiu? As avea de niste raspunsuri sigure ca sa imi pot da seama in ce situatie ma aflu. Va multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| DanDannn a răspuns:

Da, chiar poate face asta cu ip-ul tau... un ip este ceva de genul CNP.nu trebuie sa il dai la nimeni. Un ip se poate afla de pe mess, de pe skype si de pe orice program online.

3 răspunsuri:
| Liviu222 a răspuns:

Hai sa iti explic eu cum sta treaba cu IP-urile. Depinde ce tip de internet ai. De ex eu am prin fibra optica deci IP-ul meu se schimba de fiecare data cand opresc si repornesc internetul. Hackereala asta cu IP-ul este o chestie nu foarte simpla si nici foarte usoara. Este vorba de un program, care intr-adevar cu ajutorul IP-ului poate sa iti patrunda in comp, DAR el va trebuii sa iti trimita un fel de programel, ceva gen o scurtatura de la un joc de ex, sau ceva mic, insignifiant. Daca ai intrat in el atunci e gata. Cel mai indicat este sa nu dai IP la nimeni si nici sa nu intrii in acele "programe trojan" pe care le vei primii. De obicei scurtatura asta de care ti-am zis eu e un fel de virus si nu ar trebui sa aiba mai mult de 500KB sau MAX 1MB. Unul din programele de care ti-am zis se numeste Radmin. Dar nu oricine stie sa lucreze cu asa ceva, iti trebuie cunostinte in programare C++, C, DOLPHY, WEB DESIGNER ETC. Bafta!

| Echaursi explică:

Multumesc mult Liviu, m-ai lamurit, deci fara sa primesc acel "program" nu poate avea acces nu? Am ip static. Nu se schimba. Ms mult inca odata.

| StieTot a răspuns:

Din cate stiu eu nu poate. Dar iti sfatuiesc nu da ip-ul ca pentru il poate folosi la unele chestii.