| Henryk17 a întrebat:

Mia-m achizitionat o configratie care are ca placa video un gtx 950 si restul nu conteaza.Si nu stiu ce procesor sa-mi iau pentru gaming.Un FX 6300 sau un I3 6300 Skylake? E strict pentru gaming.

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Daca este strict pentru gaming, atunci alege fx 6300 ( sau chiar 8300 cu 100 lei in plus ) si o placa de baza pe am3+.
Nu prea iti recomand sa folosesti un i3 cu 2 nuclee fizice si 4 fire de executie chiar daca este last gen pentru gaming, deoarece multe dintre jocurile care vor aparea in viitor vor avea nevoie foarte mare de procesare.
Daca e sa-ti recomand un cpu de la Intel foarte bun, atunci arunca un ochi la skylake-ul i5 6400 de la Intel.

| Henryk17 explică (pentru Jipa95):

Ce placa de baza sa iau pentru Procesor AMD Vishera, FX-8300 3.3GHz box?

5 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

"Restu nu conteaza" zici? Placa de baza o ai (ce model e)?

| FlorinCiokan a răspuns:

Deci ti-ai achizionat o configuratie.
Pai primadata ce placa de baza ai?
Daca ai una socket 1150 atunci poti alege i3 ca e mult mai bun ca celalalt.
Dar daca ai placa video AM3+ atunci nu poti alege i3 ca nu se potriveste ci doar procesoare AMD.
Dar i3 skylake e un procesor de ultima generatie foarte performant cel mai bun i3 si poate ajunge si la performanta unui i5.

| Henryk17 explică:

Mersi Jipa95.Ai funda.

| Henryk17 explică:

Si ca diferenta dintre Fx 8300 si i3 6100, cu cate fps-uri va creste fx-ul? Si ce avantaje/dezavantaje are el?