| Gilgalad a întrebat:

Nu știu ce sa aleg intre iphone 5 sau Nexus 5.care sa îl aleg?

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Greu de zis. Nu uita ca Nexus 5 are o camera mediocra si o baterie slabuta!
Pe de alta parte, ai libertatea sistemului, ai ecran mai ok etc. Desi ambele au actualizari de soft serioase, iphone-ul o sa primeasca inca un an actualizari comparat cu Nexus-ul(uite la Nexus s(aka Nexus 2) s-a oprit la android 4.1.2 oficial, desi a fost lansat in vreme cu iphone 4. Si dupa ce s-a oprit la 4.1, iphone 4-ul a primit update inca 1 an (ajungand la ios7). Asa e si pentru galaxy Nexus(Nexus 3) care a ajuns la android 4.3 oficial ultimul. Iar iphone 4s o sa primeasca anul asta ultimul update de soft la ios 8. Deci ambele o sa se opresca aproximativ simultan cu actualizarile(Fiind un decalaj de 1 an intre ele). Hardware-ul la Nexus e mai performant, dar optimizarea e mai buna la iphone(la iphone cand fac aplicatiile, stiu ca sunt 10 telefoane de toate, si le optimizeaza foarte bine). La android sunt 99999 de variante cu ram diferit, cu 999 gpu-uri diferite, lucrand diferit etc. Si optimizarea e mult mai rea. Oricum, vezi si tu cum te decizi.

| Jipa95 a răspuns:

Nexus 5!winking

| Eastwood a răspuns:

Parerea mea este Nexus 5, este mult mai bun.

| Comin_Natzia_Lui_1990 a răspuns:

Grea intrebare... sa gandim un pic :
-Nexus 5 are un ecran mai mare, cava mai luminos, camera e cam la fel si este aproape la fel de bun ca S4!
-In schimb, Iphone 5 este facut din aluminiu, este foarte acceptabil si cu un spate frumos si multe aplicatii!
-Concluzie : Google Nexus 5, nu e nevoie sa intrebi, e o alegere gandita serios si sper ca te-am ajutat!

| andrei7dream a răspuns:

Iphone 5 LOOL

| IulicaBiancutza a răspuns:

Eu aleg Nexus 5. L-am comparat cu iPhone 5 si Nexus 5 este mult mai bun, are 10 sau 11 avantaje in plus! Mult noroc!

| OAndrei33333 a răspuns:

Nu stiu eu as alege iphon dar daca te uiti atent nici necsus nu-i...

http://www.gsmarena.com/lg_nexus_5-5705.php

http://www.gsmarena.com/apple_iphone_5-4910.php tu deciziuitete atent! si vezi calitatile noroc!

| KidInk a răspuns:

Iphone 5, dar pretul lui Nexus 5 este mai avantajos.