| untu a întrebat:

Salut TPU! O intrebare pentru specialisti in IT: Cate poze incap in usb Memory Stick de 8 GB? Dar videoclipurile?(cate ore de video inregistrate incap in usb memory stick?)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poza facuta cu telefonul are in jur de 1 Mb. Deci intr-un stick de memorie de 8 giga intra 8000 de poze.
Videoclipurile depinde de cati MB are. Poti baga in jur de 9 filme in format HD.Depinde de lungimea filmului bineinteles. Cate ore de video inregistrat incape? Depinde cu ce fimezi.Camerele video au format si pixeli mai mari (calitatea video-ului mai buna, mai clara) pe cand telefoanele au alta calitate si pixeli mai mici, deci depinde cu ce filmezi.Nu pot spun cate ore de video incape.Totul depinde de calitatea filmului.Sunt filme de 720 pixeli adica HD si de 108o pixeli adica fullHD. Cele de 1080 au pixeli mai mari deci si MB mai multi, pe cand cele de 720 pixeli se vede mai... urat dar are capacitatea mai mica.

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de poze/rezolutia lor/marimea lor
din nou depinde de format un avi poate avea si 1, 5 gb, un mp4 doar 400 de mb, eu cand convertesc un mp4 in hd imi ea 4 gb, un video hd poate avea si 500 de mb, eu spun ca intra destule poze exact cat e relativ e imposibil de spus exact cat

| halogen001 a răspuns:

Depinde de poze. Daca sunt de 8Mp si marime fisier 3MB, mai intra o parte din capacitate si la formatare, deci in jur de 7, ... GB, numar de poze =2300 poze, iar la filme, un film cu rezolutie 1920x1080 si 2MB/s ar dura 58 - 60 minute, un film de 1280x720, 1.24MB/s ar dura 94 minute.

Daca e un film 640x272, 8,5MB/min ar dura 823 min = 13 ore.

Un film de 1280x534, 8,2 MB/min ar dura 850 min = 14 ore.

Deci, depinde mult de rezolutie si gradul de comprimare.

| stcalin a răspuns:

Depinde de marimea pozelor si de rezolutia cu care filmezi!
Iti poti face un calcul singur, foarte simplu.
1gb = 1024mb
Mult noroc!