| voxis12 a întrebat:

Pot sa fac OC la laptop? Cu urmatoarele specificatii:
-I7 4510U
-NVidia GeForce GTX 840M
-8Gb DDR3

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Din cauza faptului ca laptop-urile se incalzesc foarte repede marea majoritate au multiplicatorul blocat si nu poti face overclock. Verifica daca poti modifica frecventa din BIOS dar fara un cooling pad eu nu iti recomand sa faci asta pentru.

| Jipa95 a răspuns:

Nup, nu poti face OC. Are bios-ul blocat.
Totusi poti duce procesorul de la 2ghz la 3.1 activand functia turbo a procesorului. ( a nu se confunda cu OC )

| voxis12 explică (pentru Jipa95):

De unde pot ajunge la frecventa turbo ca nu-mi apare turbo?

| Jipa95 a răspuns (pentru voxis12):

Din Intel control center sau chiar bios eu de unde sa stiu?

| Andutu21 a răspuns:

Nu poti face OC la laptop.Aceste procesoare sunt blocate nu le poti marii voltajul si nici frecventa din cauza ca prin constructie nu poti schimba sistemul de racire al unui laptop, cel putin teoretic.
Procesorul tau beneficiaza oricum de o tehnologie numita Intel Turbo Boost care iti poate creste frecventa procesorului in functie de necesitate si posibilitati pana la 3. 1GHz.