| qlTlp a întrebat:

recent mi-am cumparat niste casti cu usb ( castile au si microfon ) dar problema este ca nu functioneaza, castile sunt ovleng Q8 super bass headphones dar nu merg, nu merge sunetul / microfonul de la ele, la casti se aprinde becul ca este conectat dar pur si simplu sunetul se aude pe difuzorul de la laptop
Daca intru la Sound la Playback nu imi arata decat Speaker/HP ce este din laptop, ce sa fac? Va rog raspundeti-mi rapid.

Răspuns Câştigător
| SLexuS a răspuns:

Deci ori dezinstalezi sunetul si instalezi din nou cred ca asta este problema ori este din vina ca nu ti-a dat sd de instalare si setarile sa fac din control panel dai apoi la microphon si audio si vezi daca este de vina fundĂ?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dispozitivele USB de sunet (audio) care functioneaza pe USB au un circuit electronic care transforma semnalul analog de sunet in semnal digital serial pentru USB si invers. Aceste circuite ori sunt recunoscute automat cand introduci in laptop (doar la unele sisteme si versiuni de operare, respectiv de laptopuri), ori le trebuie instalat un driver cu ajutorul caruie sa functioneze.
Daca laptop-ul este pornit si s-a stabilizat sistemul de operare (cca 1-2 minute dupa aparitia iconitelor pe desktop, respectiv s-a oprit si palpairea intensa a Led-ului Hard Disk-ului), se introduce mufa castilor intr-un port USB. In acel moment, sistemul de operare afiseaza ca s-a introdus un dispozitiv USB, cauta si instaleaza driverul necesar, dupa care afiseaza mesajul de "gata de lucru" (ready) sau abandonarea (daca n-a gasit driver potrivit).
In cazul ca e gata, astile si microfonul trebuie sa functioneze. Daca nu s-a gasit driver. atunci trebuie cautat si instalat driver de la producatorul castilor (pentru exact modelul- si sistemul de operare pe care le ai).
De fapt, produsul ar trebui sa fie insotit si de un manual de utilizare (in limba romana) in care sa fie descrisa exact procedura de punere in functiune.

| SLexuS a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie chestia asta este 4 variante
1 microphonul este dat incet
2 nu merg
3 trebuie sa faci setarile
4 daca ti-a dat un sd la casti baga-l si merge(la castila pe care le ai tu trebuei sa-ti dea si un sd)

| qlTlp explică (pentru SLexuS):

Dar nu merge nici sunetul
De unde fac setarile?
Si nu, nu mi-a dat nici un SD