| RecKinul a întrebat:

Sunt la o cazare unde am wireless și merge bine YouTube atât pe telefon cât și pe laptop. M-am dus la altă cazare tot la fel cu wireless dar acolo nu vrea să-mi meargă YouTube pe laptop, dar pe tableta sau smartphone merge. Am crezut că semnalul este slab și din cauza asta nu merg videoclipurile, dar pe Facebook merg foarte bine. Se deschide site-ul YouTube dar videoclipurile nu se incarca. Din ce cauză, poate fi o setare a rețelei respective?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Posibil să fi limitat accesul la anumite adrese. Youtube necesită rtafic intens și dacă toți găzduiții ar intra deodată pe Youtube probabil s-ar bloca rețeaua

| MihaiNicu23 a răspuns:

Poate da este o setare a retelei respective, sa deschida anumite site-uri.

| ziftode a răspuns:

Mi se pare incredibil ca iti merge un site (utube) pe tel si nu pe laptop, in teorie e totuna (d.p.d.v. al celui care ar limita numai unele site-uri)
ce poti sa faci
solutia simpla: schimbi manual DNS server in 8.8.8.8 sau 1.1.1.1 (sunt servere de DNS publice si fara restrictii, eventual amandoua, poti sa pui doua)
daca tot nu merge, atunci mergi full VPN, sunt pentru browsere si pentru intreg laptop-ul