| Davidcfranta a întrebat:

sunt nou big grin
Am o problema cand vreau sa imi instalez windows 10 pe pc pc-ul meu este pe 32 de bit
e recomandat sa il pun pe 64 dar nu vreau.
Am o cofiguratie 2 gb ram 512 mb placa video processor AMD 2.21 ghz.
Problema mea este cand incerc sa instalez windows 10 prin media creations tool cand da restart apare normal ca se updateaza si apoi la 38 % se restarteaza si se repune pe windows 7 pro.
Imi zice eroarea We couldn't install Windows 10
0xC1900101 - 0x30018
The installation failed in the first_boot phase with an error during SYSPREP operation

si cand incerc sa imi instalez prin usb/dvd imi zice eroare
0xC000001
Mersi din avans, sper sa primesc ceva folositor big grin

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Cine ti-a spus ca este recomandat windows pe 64 de bit?
64 de bit merge de la 4gb in ram in sus si placa video + procesor care sa stie sa lucreze pe 64 de bit.
Cred ca maximul si recomandat este sa ai windows 7 pe configuratia ta.
Eroarea pe care ti-o da tie la instalare este datorita windows-ului (piratat probabil) care nu este bun, lipsesc fisiere din el sau este corupt.
Iti recomand sa instalezi tot windows 7 pe versiunea 32 de bit ca sa mearga pc-ul la capacitate maxima.

| Davidcfranta explică (pentru Evolution):

Https://www.microsoft.com/en-us/windows/windows-10-specifications
windows 7 32 bit poate lipsesc fisiere dar cumparat cu licenta

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu face update la W10. Fă o instalare nouă de pe DVD

| Davidcfranta explică (pentru sierra1):

Am incercat pe dvd si usb dar imi aparea eroarea 0xc00001

| MihaiNicu23 a răspuns:

Incearca ceva pe 32 bii, daca nici asa nu merge 10 e prea mult pentru pc-ul tau.

| Davidcfranta explică (pentru MihaiNicu23):

M-am uitat la configurarea recomandata si normal trebuie sa ma duc pe 64 pe windows 10 inainte am mai fost pe windows 10 cu o configuratie mai proasta de atata imi mergea bine acum am
adaugat ram si am schimbat placa video dar nu mai imi merge

| EusebiuPWN a răspuns:

Posibil sa nu fie ok windows-ul pe care il ai, uite aici un tutorial care te-ar putea ajuta. https://www.youtube.com/watch?v=tQTTnA2IZ7E

| Davidcfranta explică (pentru EusebiuPWN):

Asta am incercat si eu dar nu merge imi da o eroare 0xc000001