| TheHeineken a întrebat:

vreau sa intru in scoala de soferi si nu stiu ce sa fac in primul rand straight face ma puteti ajuta!? happy

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

Mergi la scoala si intereseaza-te cat te costa totul. Desi ei spun 650 de lei, asta e doar scoala, fara acte. In general, ajunge la 1100-1200 lei, cu conditia sa iei din prima incercare.
Vei merge la ei si te vei inscrie, o sa-ti dea niste formulare de completat, fie iti fac ei o poza(preferabil) fie duci o poza pe urma. Apoi, ai de platit la ANAF si la primarie niste chitante, taxa de drum.Vezi -Doamne le strici asfaltul.
Apoi, mergi la o clinica sau la spital, si ai de trecut examenul psihologic si medical. Iti recomand sa nu platesti nimic nicaieri pana nu treci examenele astea. (de fapt trebuia sa trec asta prima data). Vei primi aviz din partea doctorilor, daca esti capabil, pentru a conduce. Nu mai merge cu spaga, e pe bune acum. Duci avizul psihologic si fisa medicala la scoala, sunt valabile un an.
Apoi vei incepe scoala, vei plati fie un avans, fie totul. Nu vei avea doar ore de conducere cu instructorul pe care il alegi singur daca ai auzit ca este unul mai cum iti place tie. Eu de exemplu am schimbat instructorul pentru ca injura si conduceam doar 40 de minute pe sedinta, am facut scandal, am primit alt instructor.
Vei avea deci si ore de teorie, cu profesor, la care iti recomand sa mergi. Nu vei invata acasa mai logic decat explica el.
Apoi, cand instructorul considera ca esti apt pentru examen, iti semneaza dosarul si mergi sa te inscrii pentru examen, la Politie. Pentru asta, mai platesti o serie de chitante, cazier, timbre postale. Afli ziua programarii pentru examen teoretic, si il anunti si pe instructor. Dai examenul teoretic, pentru care citesti cartea Stanculescu macar de doua ori cu atentie si apoi faci teste pe www.e-drpciv.ro, si il iei cu minim 22 corect. Preferabil cu 26, te mai iarta politistul la oras daca vede ca stii macar teoria. Recomandabil e sa iti pastrezi macar o sedinta de condus (sunt 16 in total parca) pentru intervalul dintre programare si examen, plus o sedinta pentru ziua de examen, altfel platesti 50 lei ca sa dai examenul.
La examen practic, afli care e politistul desemnat pentru tine, intrebi instructorul cam care e treaba cu acel politist, ce anume e neaparat sa eviti, fiecare are preferintele lui. Daca trebuie, pui o sticla de suc, un pachet de tigari sigilat si ceva dulce in torpedo, poate il indulcesti. Daca intreaba ce-i cu ele acolo, spui ca-s ale tale, daca vrea sa le ia, le ia, daca nu, nu insista, poate iesi urat.
La examen, fii relaxat, politistul stie ca habar nu ai sa conduci, deci nu ai nimic de dovedit. Important e sa mergi incet, 30 km/h, treapta a treia, a patra, sa semnalizezi, sa reactionezi la timp dar nu brusc(vezi o baba pe trecerea de pietoni- incetinesti de la 50 de metri, nu calci frana langa ea, sau tot la treceri, assigura-te de la distanta daca vrea vreo unul sa treaca, si opresti pentru oricine, vezi sa nu treci de semafor cand e rosu, altfel primesti claxoane, nu uita sa respiri, calm, ca 80% din populatie a trecut prin asta, nu ai de ce sa te temi, daca iti tremura piciorul calca cu mijlocul talpii pe pedala, nu cu varful, ce sa mai zic...invata manevrele bine de tot si mai ales plecarea din rampa, asta te ajuta mereu, mereu, mereu ai nevoie de asta) trebuie sa ii arati ca ti-ai reglat oglinzi, scaun, centura, invata bordul, poate te intreaba ce face butonul asta, nu opri in sens giratoriu pentru nimic in lume, daca iti moare motorul, nu-i nimic, poate sa mai moara de doua ori si tot iti raman cateva puncte.
Dupa ce ai terminat examenul, daca iti da dosarul, ai cazut, daca il pastreaza, ai trecut.
Apoi, vei fi martor pentru martorul tau, stai in spate si incerci sa nu razi de cum conduce;)

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Primul pas e sa mergi direct la scoala pe care o alegi.Acolo primesti niste formulare de completat si indicatii complete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Presupun ca la scoala de soferi amatori. Simplu: te inscrii. Mda, cauti un instructor despre care ai auzit ca e bun si inveti de la el. Preturile sint cam aceleasi la toti. Tot el iti va spune si unde sa faci cursurile teoretice. Sint foarte importante. Cauta la chioscurile de ziare legislatia si testele. Succes!

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Alege scoala si fa o vizita. Iti vor spune ei tot!