| VladulTe a întrebat:

Vreau sa ma joc in retea cu un calculator de la mine din casa...
Dar cand canectez cablul de network de la un calculator la altul, pe calculatorul meu apare ca cablul e conectat insa pe celalalt nu.
Compu meu e pe win 7 ultimate iar celalalt win vista. Celalalt calculator nu are internet...

Răspuns Câştigător
| Admunssen a răspuns:

Doua calculatoare se pot conecta intre ele prin cablul de retea, dar nu asa simplu. Cel mai eficient este sa creezi o retea de domiciliu cu un Router. In cazul in care vrei sa conectezi direct doua calculatoare intre ele prin calul de retea, ai nevoie de mai multe cunostinte.

| VladulTe explică (pentru Admunssen):

Stai linistit ca am cunostinte d vreau sa stiu de ce nu apare pe al doilea comp ca e conectat la retea?

| Admunssen a răspuns (pentru VladulTe):

Daca ai avea cunostinte, ai sti ca la al doi-lea calculator, in mufa de retea UTP trebuie inversate 4 fire din cele 8. Conexiunea se numeste Crossover sau Bootstrap pentru ca sunt doua diferite.