| SonicAndrei a întrebat:

Dacă mi-ar fura cineva calculatorul, i-aș putea detecta locația? Așa cum detectezi prin satelit locația unui telefon, așa ar trebui să se poată detecta și un calculator, nu? Desigur, nu compar un telefon cu un calculator, dar să presupunem următoarele:
-calculatorul furat ar fi conectat la internet (iar hoțul nu a reinstalat windows-ul și nu a făcut încă setări)
-calculatorul furat e conectat la o rețea prin Hamachi, iar el se vede la Network în MyComputer (și poți intra pe el prin Remote Desktop Connection) de alt calculator din rețea
-calculatorul furat are keylogger
-calculatorul furat e conectat mereu la un cont de Google, Yahoo... etc.

Se poate detecta locația unui calculator sau un laptop?

11 răspunsuri:
| DoarImpreuna a răspuns:

Teoretic se poate. Dacă se leagă la net si poti intra prin TW sau alt program de remote ai putea afla IP-ul iar daca are un soft keylogger atunci ii poti afla adresa de mail si parola şi poate şi mai multe date.

| SonicAndrei explică (pentru DoarImpreuna):

Ideea e foarte bună, dar fără partea cu Team Viewer: cu siguranță hoțul nu ar sta să folosească programul.

| DoarImpreuna a răspuns (pentru SonicAndrei):

TW ultima versiune are posibilitatea de a asocia calculatorul unui cont așa că poți inclusiv porni calculatorul din stand-by deci și afla IP-ul.

| SonicAndrei explică (pentru DoarImpreuna):

Nu știam asta, se pare că programul a evoluat mult...

| DoarImpreuna a răspuns:

Mai sunt si softuri pentru asta daca vrei doar că dai bănutii pe ele. http://www.techradar.com/......pc-1101515

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate detecta.Doar daca printre piese, bagi un dispozitiv de urmarire.Ca in filme.laughing

| shannygelu a răspuns:

Dupa mac ul pc ului

| SonicAndrei explică (pentru shannygelu):

Cum adică după mac-ul pc-ului? Ce este mac-ul? Eu mă gândesc la Apple, dar nu cred că la asta te refereai...

| SonicAndrei explică (pentru shannygelu):

Varianta asta e foarte bună.

Răspuns utilizator avertizat