| k3nzorr a întrebat:

Salut tuturor. Am o problema cu windows 7. Deci eu imi instalez windows-ul... merge totul ok... apoi dupa cateva zile (maxim 1 saptamana) imi merge greu totul pe pc, si jocurile si skype si chrome mai ales, etc. Aveti vreo idee de ce oare? Multumesc.

11 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Bun, atunci trebuie sa instalezi imediat dupa ce ai instalat Windowsul doua programe interesante si foarte apreciate de foarte multe persoane. Auslogics BoostSpeed si Auslogics Disk Defrag, ar fi ideal daca le-ai cumpara in varianta Full sa le ai mereu. Vei defragemnta Optimized by disk zone in Auslogics Disk Defrag iar cu Auslogics BostSpeed vei curata de registrii si alte vulerabilitati care impiedica viteza pc-ului tau. Sfat: Nu instala multe jocuri si sa nu ai mizerie in pc sa fie totul o dezordine, fisiere multe peste fisiere etc. Un alt sfat este acela de a lasa liber 2, 3 GB in C iar sa fie albastru, la fel si partitiile celelalte. Un alt sfat este acela sa instalezi Windows 7 curat sau 8 sau 9 sau 10 si cu licenta.

| k3nzorr explică (pentru Anonimuserr):

Si acele programe cu ce m-ar ajuta? Eu zic ca m-ai mult ar ingreuna...

| Anonimuserr a răspuns (pentru k3nzorr):

Iti defragmenteaza toate fisierele AUslogics DiskDefrag iar Ausologics BooSpeed e pentru a curata ede registrii si alte fisiere temporare inutile ii da un plus de putere pc-ului, nu degeaba au fost create si produse. Eu le folosesc de vreo 4 ani si e ok sunt multumit, am si Auslogics Driver Updater.

| gelu1970 a răspuns:

Formateaza asa cum trebuie, lasa suficient spatiu in C, deoarece cred ca esti din aceia ce fac partitii si lasi C atat de mic incat se duce naibii tot spatiul dupa o saptamana de instalat aplicatii, si actualizari.
e bine sa faci update de Microsoft, apoi sa ai sistemul de operare activat.
dezactiveaza servicii inecesare de windows, instaleaza driverele optime pentru sistemul tau, dezactiveaza programele ce starteaza odata cu windows si nu le folosesti, etc.

| k3nzorr explică (pentru gelu1970):

Eu cand instalez windowsul sterg tot din c adica il formatez si de obicei am macar 20 GB liberi... deci e pe albastru partitia. Cand il instalez folosesc programe si ce vreau si n-am treaba, iar dupa maxim 1 saptamana face figuri. merge greu etc... straight face

| gelu1970 a răspuns (pentru k3nzorr):

Citeste bine ceea ce iti scriu.
cu 20 gb in C o sa faci intotdeauna un rahat mare. o functionare optima cu 20 gb liberi e o utopie. adica ceva fals, ceva ce nu exista. in plus, un "C" care are doua treimi ocupate merge in teorie ok. dupa ce ai inceput sa ai mai mult spatiu ocupat in discul unde ai so instalat, incep problemele tip "melc"
insa considera ca a vea 20 gb liberi e ca si cum nu ai nimic. cum spunea un tip de pe aici: FRECTII.

| anonim_4396 a răspuns (pentru k3nzorr):

Gelu are dreptate.la un hard sub 200 de giga, nu mai faci doua partitii. Deci daca stii ca ahrdultau e mic, de 40 de giga sa zicem, lasi numai o partitie. Acum te sfatuiesc sa rulezi ccleaner.Am zis programul asta pentru ca e f usor de utiiat de toti. Cureti, apoi te duci la unelta si defragmentezi. Apoi te duci la start si dai remove la toate programele care nu vrei sa iti porneasca odata cu windows-ul, yahoo.messenger de exemplu.Nu iti trebuie yahoo messenger medit, ci il deschizi cand vrei tu. Cand vezi ca se misca greu cauti sa vezi ct e de forjat procesorul.Click dreapta pe taskbar(banda albastra de jos) si apoi dai pe task manager-processes. Acolo vezi cat de ridicat este procesorul In %. Daca e ridicat la 100%,vezi in procese ce anume tine ridicat procesorul si daca nu iti trebuie acel proces, inchide-l si dezinstaaaleaza-l. De obicei un virus activ tine procesorul ridicat/Si ce daca ai reinstalat win de curand? cand ai descarcat un program imediat dupa ce ai reinstalat win, ai luat si virusul. Daca este pc, sftul meu este sa iti bagi un hard mai mare pentru ca sigur iti place sa te oci, sa descarci mai multe si iti trebuie spatiu mare.

| k3nzorr explică (pentru anonim_4396):

Eu abia am defragmentat tot HDD si nu am nici un program care sa porneasca odata cu pc, toate le pornesc cand doresc eu. O sa incerc cu CCleaner dar nu prea cred ca ajuta prea mult. Si faza cu spatiul is restul sunt vrajeli, inainte am tinut un win7 si 1 an aproape si aveam mereu liber in partitia C maxim 5 GB, cateodata 3 si tot mergea bine fara probleme... De curand dupa ce mi-am instalat win7, nu acelasi pe care il foloseam si inainte, ci altul, face figura asta. Merge maxim 1 saptamana bine, fara probleme, apoi iar merge greu si trebuie sa il reinstalez.Am dat si scan cu un antivirus si tot degeaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru k3nzorr):

O fi fost afectat procesorul, te--ai uitat la el?

| k3nzorr explică (pentru anonim_4396):

In ce sens sa fie afectat? Daca era afectat (adica stricat) nu trebuia sa imi mearga nici macar oleaca windowsul... de fapt nici un windows. Eu asa cred.

| anonim_4396 a răspuns (pentru k3nzorr):

Cand un procesor este afectat, obosit, dupa un timp nu mai merge la capacitatea lui. Cred ca va trebui sa il duci undeva, la un service.Acolo iti poate masura orice componenta eventual ti-o schimba. Sau poti face numai un „consult" la service,ca sa stii sigur ce are. Aici,daca nu vedem, ne dam mereu cu parerea.Un pc care merge greu dupa un anumit timp, poate avea multe cauze. Nu zic ca e stricat procesorul, dar nah, poate pasta termoconductoare de la procesor s-a uscat si...normal ca merge greu dupa un timp daca componentele se incalzesc.Dar poate fi si obosit, pe duca.