| bengioik2000 a întrebat:

Salut tuturor! Ma gandeam sa-mi iau un laptop de gaming si nu prea stiu ce sa cumpar, nu ma pot hotari. Bugetul este de 2000 de lei maxim. Nu vreau sa joc jocuri precum farcry4, asassin's creed, etc., vreau sa joc CS:GO, Metin2, League of Legends, Minecraft, Unele jocuri de la Gameforge precum S.K.I.L.L... chestii simple si care nu cer sa ai componente foarte bune in PC. Vreau laptop ca sa ma pot plimba cu el dupa mine. Deci, sa fiu inteles de toate lumea, nu vreau sa-mi spuneti ceva gen " Asus " sau " Toshiba ", vreau sa-mi spuneti un laptop cu tot cu componentele care le detine. Daca se poate si un link unde l-ati vazut sau sa-mi spuneti la ce magain l-ati vazut. Multumesc anticipat. Dau funda celui mai bun raspuns big grin

Răspuns Câştigător
| MpT a răspuns:

Asusul vazut de tine chiar daca are un procesor i5(astfel probabil creand senzatia ca e mai bun), acesta este unul din clasa ULV(ultra low voltage), adica are frecvente reduse pentru un consum mai mic, dar fiind un i5 are functia Turbo prin care isi creste putin frecventele când e nevoie si practic la performante e egal cu un i3 normal. Pe partea de procesare video, acea 840M de pe Acerul recomandat de mine e cu cel putin 30% mai buna decat 820M de pe Asus. Pentru sarcinile(jocurile) enumerate de tine e ok ca nu sunt foarte solicitante, dar daca vei dori sa probezi si alte jocuri cu cerinte mai mari se vor simti diferentele intre placile video. Per total Acerul e mai performant decat acel Asus. E alegerea ta daca vrei sa dai cu vreo 250 lei in plus doar ca se cheama Asus si care e mai slab decat varianta de la Acer.

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Cu exceptia la csgo, restul pot fi rulate fara probleme de o placa video integrata. Insa am cautat ceva cu dedicata, cine stie...
Prin urmare, poti sa alegi cam ce vrei de aici http://bit.ly/1zzWdsA desi recomand sa le eviti cu dedicata 820m/m230(nu ca nu ar rula, ruleaza fara probleme ce vrei tu, dar is cam slabute).

| bengioik2000 explică (pentru sltlp):

Iti multumesc frumos de raspuns! Vreau sa stiu daca ar merita acesta... http://www.emag.ro/......DR7GRBBBM/

| sltlp a răspuns (pentru bengioik2000):

E ok pentru ce vrei tu http://bit.ly/1GveMmv.Desigur, sa ai in vedere ca te-ai putea uita si la variante mai performante (ma refer in special la placa video, cele cu gt840m spre exemplu, asta daca vrei mai mult decat jocurile spuse de tine.

| MpT a răspuns:

Chiar daca asa cum au zis si ceilalti, jocurile enumerate ar merge destul de bine si pe placi video integrate, laptopul nu il schimbi o data la cateva luni si nici nu suporta upgrade-uri majore ca la desktop(poti doar sa mai adaugi memorie si eventual sa schimbi hardul cu un SSD). Prin urmare iti recomand sa iei ceva mai bun(cam cea mai buna configuratie in bugetul alocat).
Recomandarea mea ar fi acest Acer http://goo.gl/9imec9
Vine cu procesor i3 Haswell la 2.4 GHz, 4 GB memorie, HDD de 500 GB si placa video Nvidia GeForce 840M care duce ce ai enumerat tu la detalii high(de fapt si multe jocuri din 2013-2014 le vei putea juca pe detalii medium spre high atunci când vei avea chef si de altceva). In plus mai raman destui bani pentru altceva din bugetul maxim alocat. :D

| bengioik2000 explică (pentru MpT):

Iti multumesc frumos pentru raspuns. Vreau sa stiu daca ar merita acesta si daca e bun. http://www.emag.ro/......DR7GRBBBM/

| MpT a răspuns (pentru bengioik2000):

Asusul vazut de tine chiar daca are un procesor i5(astfel probabil creand senzatia ca e mai bun), acesta este unul din clasa ULV(ultra low voltage), adica are frecvente reduse pentru un consum mai mic, dar fiind un i5 are functia Turbo prin care isi creste putin frecventele când e nevoie si practic la performante e egal cu un i3 normal. Pe partea de procesare video, acea 840M de pe Acerul recomandat de mine e cu cel putin 30% mai buna decat 820M de pe Asus. Pentru sarcinile(jocurile) enumerate de tine e ok ca nu sunt foarte solicitante, dar daca vei dori sa probezi si alte jocuri cu cerinte mai mari se vor simti diferentele intre placile video. Per total Acerul e mai performant decat acel Asus. E alegerea ta daca vrei sa dai cu vreo 250 lei in plus doar ca se cheama Asus si care e mai slab decat varianta de la Acer.

| FlorinAlexTUD a răspuns:

Si cu 15 milioane gasesti laptopuri care sa iti ruleze la high jocurile alea