| cristi085 a întrebat:

Salut tuturor, vreau sa ma apuc de fotografiat, sa fac poze profesioniste, ce aparat foto îmi recomandați la început și care ar fi cel mai bun?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Sunt muuuulte bune și frumoase, tu câți bani ai aloca pentru așa ceva?

| cristi085 explică (pentru sierra1):

La inceput intre 1000-2500 lei

| sierra1 a răspuns:

Ai făcut ceva frumos ce să merite atenția, chiar și cu telefonul?

| cristi085 explică (pentru sierra1):

Daa, as fi pus poze aici daca s-ar putea

| sierra1 a răspuns (pentru cristi085):

Le pui - de ex - aici, apoi dai linkul

https://imgur.com/

| cristi085 explică (pentru sierra1):

Sau intra pe Instagram:visioncristian?

| sierra1 a răspuns (pentru cristi085):

Mai bine aici, văd mai mulți ce pot să te consilieze

| cristi085 explică (pentru sierra1):

Https://imgur.com/a/tyxve2k aici găsești câteva poze făcute de mine

| sierra1 a răspuns (pentru cristi085):

Sunt ok DAR incearcă să prinzi momentul cu luminozitate bună

| NLS a răspuns:

Https://www.emag.ro/......priceasc/c

Pentru un incepator, ar merge un mirrorless, mai ales ca acestea sunt viitorul.
(DSLR se produc inca, insa tot mai putin)

Fujifilm-ul e ok insa e mult mai scump, deci pica.

Panasonic-ul e mai bun pentru peisaje de natura, pentru portrete nu prea (are distanta focala mica, maxim 32mm. Pentru potrete e bine sa fie mai mult, macar 50mm).

Deci daca vrei ceva bun la toate, as alege Canon M200 (pe negru, ii da un aspect mai profesional si nu se vede mizeria atat de repede), chiar daca depaseste putin bugetul.
Merita sa mai faci rost de 100 RON, chiar daca iei imprumut.

Eventual cauta-l si la Domo, Flanco, Altex.
Pe PCGarage nu exista nimic in stoc.