| uninvited66 a întrebat:

Salut,

Vin si eu cu o intrebare legata de programare. M-am cam saturat de tot felul de joburi, si vreau sa revin la hobby-ul meu: Programarea si dezvoltarea de aplicatii.

Acum android a scos Android Studio 2.0 cu inteliJ.

Am tot cautat pe net tot felul de lucruri sa invat, dar toata lumea gandeste diferit la ce limbaj de programare este recomandat pentru aprofundare.

Parerile sunt impartite intre C# cu compiler ( pentru ca functioneaza si cu unity pentru jocuri ), Flash, HTML+CSS+JAVA, sau Java ( inclusiv JAVASCRIPT).

Vreau si eu o idee, ce limbaj e cel mai bun pentru a incepe dezvoltarea de aplicatii simple android. Toata lumea vorbeste de C++ ca fiind cel mai greu limbaj de programare si odata invatat va fi usor in viitor sa inveti si alte limbaje.

Ce carti imi recomandati sau site-uri pentru invatare!

Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Flash e mort, lasa-l.

In rest pentru aplicatiile Android nu vad de ce te-ai complica cu altceva decat Java.