| anonim_4396 a întrebat:

Salut, vreau sa cumpar o placa video dedicata si nu stiu ce model se potriveste pentru calculatorul meu.Este la fel ca la memoria RAM (DDR1, DDR2,...) sau sunt alte criterii dupa care trebuie sa ma ghidez? Pentru cel mai concret raspuns dau funditabig grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand depinde de ce placa de baza ai.aici sunt de mai multe feluri(intrari, chestii). Majoritatea placilor video din ziua de azi sunt pe PCI-E.Trebuie sa te uiti ce placa de baza ai si sa vezi daca placa video este compatibila.Eu ti-as recomanda la un pret destul de decent un ATI radeon 4670. iar daca vrei cv de ultima generatie te poti arnca la celalte serii 5000 6000.Mai trebuie sa te uiti ce GDDR are memoria fregventa.racire.overklok.si cam atat.bafta.winking

| bibiu15 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am placa video incorporata NVIDIA GeForce 7025/ nForce 630a onboard de 512mb si la unele jocuri imi cere de 128mb sau 256mb si tot nu imi merg nici la o rezolutie mica...cred ca e din cauza ca e onboard...chiar nu inteleg.Am dreptate sau e din alta cauza?

| anonim_4396 explică (pentru bibiu15):

Placile video onboar sunt ff slabe! nu te astepta sa iti mearga nu stiu ce jocuri sau sa-ti rede filmele HD impecabil. Daca vrei te pot ajuta in legatura cu un pc bun.sau o placa buna(daca vrei sa-ti renoiesti pc-ul).ID meu este adyasot13@yahoo.com.putem discuta mai multe.Bafta!