| sskrillex96 a întrebat:

Salut. Vreau sa fac un compresor dintr-un motor de frigider, acum câteva zile am legat la acel motor 2 fire cu un ștecher de bagat în priza si prima data a pornit 1 secunda, după 3 secunde, 5, 10 si tot asa și mergea bine pana la urma, nu se mai oprea. Dar când am vrut sa îl mai probez nu a mai mers, pornește o secunda și se oprește. Menționez ca motorul are pe el un fel de bobina si inca o chestie termica care declanșează când se încălzește cred. Pentru cine cunoaște sa îmi spună ce trebuie sa fac ca să funcționeze sa nu se oprească, dacă mai trebuie sa ii mai pun ceva sau sa anulez ceva.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Motorul are montat pe el un releu care declanseaza si opreste motorul frigiderului la anumite intervale sa nu mearga nonstop, cand un motor merge nonstop atunci este ars, in schema motorului este si freonul care asigura racirea inghețarea congelatorului, cel mai bine este sa mergi cu motrorul la un atelier reparatii frigidere sau rebobinari otoare frigider sa il faca ei, termostatul si releul sunt pe motor care asigura pornirea si oprirea acestuia pentru functionarea optima, iar daca tu indepartezi piesele astea de pe el nu cred ca va merge poti face scurt si arzi motorul.

| lpavel a răspuns:

Da jos de pe motor toate prostiile alea si va functiona! Alea erau pentru frigider sa nu mearga nonstop! Dar daca atat n-ai stiut mai bine stai frumos in banca ta si nu mai faci nimic ca nu va iesi nimic bun din asta laughing

| NLS a răspuns:

Https://youtu.be/nJO4tXfeRYc

Trebuie legat pe direct, si va functiona.
Nu ai nevoie de senzorul de temperatura si de firele care duceau la el.