| AkaM4A1 a întrebat:

Vreau sa fac un pc pe piese, si vreau o placa video care suporta memorie ddr3 1866 OC, si 1333, iar daca o pun pe cea de 1866 o detecteaza ca 1333, stiu ca trebuie facut oc din bios, exista vreun risc daca fac overclock? Si e ceva dificil?

5 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Banuiesc ca stii ca facand oc se duce si garantia si scade si durata de viata.
Inainte de toate(banuiesc ca esti pasionat de gaming) arunca un ochi pe la cerinte de system si ia ceva pe masura.
Tu vorbesti de ddr3 in 2018? Daca tot faci un pc din piese de la 0, opteaza din start pentru ddr4.
Daca nu, fi zgarcit la bani si fa oc.

| AkaM4A1 explică (pentru ROB3RT89):

Ma gandeam la ddr4, e diferenta mare?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru AkaM4A1):

La bani sau la performante?

Răspuns utilizator avertizat