| Andreiku a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o unitate centrala noua pentu jocuri mai ales si nu stiu de care sa imi iau? Ce sistem de operare sa aiba? Vreau sa mearga pe el jocuri ca EURO TRUCK, CALL OF DUTY si etc?

10 răspunsuri:
| Niiiicu a răspuns:

Cauta sa aiba cam asa ceva:Intel dual core minim, 4 gb ram, hdd 500gb, placa video minim nVIDIA gt630 si merg toate jocurile

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ce buget ai la dispozitie.

| Me2 a răspuns:

Daca vrei un PC nou, raspunde'mi te rog la urmatoarele intrebari
1.Ce buget ai?
2.La ce rezolutie te joci?

Nu te lua dupa toti de aici pentru ca habar nu au ce vorbesc, ai incredere in mine, in srsdani, Gabi05, SpecialistIT, Marius910 >toti acestia se pricep
Raspunde la intrebariile de mai sus!

| Andreiku explică (pentru Me2):

Bugetul nu e asa mare problema cam pana in 12 13 milioane sau mai mult si rezolutia nici aia nu e vreau doar sa mearga jocurile astea

| Me2 a răspuns (pentru Andreiku):

Daca zici ca rezolutia nu e asa mare, accentul cade pe procesor mai mult decat pe placa video, in 1.300 lei si'un pic, macar merita, recomand asta
-Procesor bun quad core, sub i3 cu doar 10%
-Placa de baza ok
-4gb ram
-500gb HDD
-Placa video buna, pe rezolutii gen 1280x1024 duce jocuriile pe high
-Carcasa+sursa care va tine sistemul fara probleme
Dvd-RW nu am pus pentru ca nu mai foloseste nimeni, cu un stick instalezi windows rapid si usor
http://www.mediadot.ro/wishlist/33274/

Sa vedem cum ramane cu asamblarea, ia ghici > e gratis :)

| Me2 a răspuns (pentru Me2):

Acum am vazut, deci jocuriile mentionate de tine nu sunt asa mari consumatoare de resurse, le vei juca pe ultra
Bf3, gta iv, metro 2033, metro last light ~ pe high

Răspuns utilizator avertizat
| trisoru a răspuns:

Intel Celeron t3500 sau Intel Celeron G530 2. 40GHz, Intel Celeronu e cel mai bun, windows 7 iar la joc sa ai rezolutia cea mai mica, sa fie totu ok poti descarca http://www.smartpcutilities.com/gamefire.html, Bafta

| Lance a răspuns:

Bine, se poate sa dam exemple si componente, dar cel mai bine e sa urmaresti atat wish listul cat si stocul disponibil, eventual sa faci modificari calculate, toate astea intr-un tabel organizat estetic si functional.

De exemplu poti sa-ti comanzi un sistem Intel sau AMD. Sunt multe detalii care se discuta mai greu pe TPU, asa din ghicite.

Nu doresc sa fac reclama, dar de exemplu daca urci pe forumul Pcgarage, iti face cineva un wishlist cu recomandari conform preferintelor practice/financiare. Se gasesc mai multi sfatuitori, si eventual te ajuta sa modifici lista de componente in masura stocului disponibil.

Asa am facut eu si am si achizitionat sistemul in doua saptamani, eficient, n-a trebuit sa urmaresc componentele dorite la comercianti diferiti. Preturile sunt ok, sunt sigur ca sunt si alte magazine cu forumuri similare, dar eu am experienta cu http://www.pcgarage.ro/

| YaLy a răspuns:

Man iti sugerez sa iti iei cv bun. cum ar fi un procesor amd athlon dualcore, placa de baza asrock sa fie compatibile. placa video nVIDIA gt 220 1gbram.si... ram 4 gb. Daca iti iei astea nu ai probleme. poti juca GTA4, Crisys, call of duty,. tot ce vr