| EcstasyW a întrebat:

Salut.Vreau sa imi instalez windows 7 64 Bit.Cand dau sa bootez nu imi intra in setup imi intra in pc ca si cum nu s-ar intampla nimic.Ce are?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand: ca sa booteze de pe DVD trebuie sa apesi o anumita tasta (la mine este F8) cu optiunea de boot. Dupa ce apare meniul ii dai calea sa booteze de pe DVD-RW sau ce unitate ai tu. Dupa pornire, imediat, zice sa apesi orice tasta daca vrei sa booteze de pe unitatea optica. Trebuie sa fii atent si sa apesi tasta ce-o vrei, la timp. Succes!

| EcstasyW explică (pentru Salontanul):

Eu ma descurc cu instalarea windows-ului doar ca asa cum ai vazut si in intrebare nu reusesc sa bootez cd-ul.Cand mi se aprinde pc-ul in colt jos scrie sa apas del ca sa intru in bios si mai scrie press F12 to display boot menu.Presupun ca acolo trebuie sa apas ca sa booteze CD-ul.Am apasat si mi-au aparut un chenar albastru unde scria cu alb 2 chestii:SATA : WDC WD10EZEX-21M2NAO

SATA: HL-DT-ST DVDRAM GHVBO

Eu am dat pe a 2 asi mi-a aparut ecranul negru si o liniuta ca asta - apoi mi-a intrat in windows normal ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic.Am mai incercat odata si cand mi-a aparut ecranul ala negru am apasat pe mai multe butoane si mi-a intrat undeva unde scria choose an operating system to start, or press tap to select a tool.Si erau 2 chestii de selectat prima sa intru in windows-ul normal si a 2 a windows memory diagnostic.Am apasat cum ai zis tu pe F8 si m-a bagat in alta chestie unde scria tot asa pe un fundal negru
safe mode safe mode with network enable boot loggin(am dat si pe aia doar ca m-a bagat tot asa in windows de parca nu s-ar fi intamplat nimic)etc.probabil ca stii despre ce vorbesc.Ei bine imi apareau toate astea si nimic despre reinstalarea windows-ului

| Salontanul a răspuns (pentru EcstasyW):

Nu-mi dau seama. Inseamna ca este ceva problema. Mai incearca o varianta. Intra in BIOS si pune ca primul la bootare unitatea DVD.

| K0sti a răspuns (pentru EcstasyW):

Pentru ca nu-ti citeste DVD-ul, nu e logic?
Unitatea optica obosita, sau suportul zgariat, sau nu e bootabil!

| Anonimuserr a răspuns:

INtroduci DVD-ul cu Windows 7, dai restart apeşi pe Page Down de mai multe ori până va începe să booteze şi pe urmă urmezi paşii de instalare.
Dacă nu merge nici aşa atunci trebuie sa dai din nou restart apeşi pe Delete intri în Bios alegi la First Bood device DVD-Rom şi F10 să salvezi şi iar vei apăsa de mai multe ori pe Page down.