| Shooter a întrebat:

Vreau sa imi schimb placa de baza si placa video la calculator....si normal ar trebui sa imi schimb si procesorul...dar vad ca procesorul se potriveste la denumire ca cel suportat de placa de baza,difera doar socket-ul.Ce credeti, se potriveste?

14 răspunsuri:
| Twatwaffle a răspuns:

Ala e un Celeron pe socket 775. Ce vezi tu acolo sunt Celeroane (cele cu G) pe socket 1155. Cat despre i3, i5, i7 exista doua generatii pe socket 1155, dar niciuna pe 775.Probabil ca v-a trebui sa schimbi si placa de baza. Revino cu alte detalii daca ai o nelamurarie.

| Shooter explică (pentru Twatwaffle):

Deci daca schimb placa de baza trebuie sa schimb si procesorul...nu?

| Twatwaffle a răspuns (pentru Shooter):

Daca vrei un proc de generatie noua, da.Totusi,in vara asta apare socket-ul 1150... poti astepta pana atunci sa-ti iei placa de baza + procesor.E decizia ta.

| Shooter explică (pentru Twatwaffle):

Pai si cam cat o sa coste?

| Twatwaffle a răspuns (pentru Shooter):

De unde as putea stii eu? Probabil un pic mai scump decat alea pe 1155, si un pic mai bune...

| Shooter explică (pentru Twatwaffle):

Pai ma gandeam ca daca stii ca o sa apara unele noi, o sa stii si pretul. Oricum mersi!

| Twatwaffle a răspuns (pentru Shooter):

N-ai pentru ce.(Nu eu pun preturile...pana atunci piata evolueaza, se schimba lucrurile. Poate o sa coste cat cele din generatia asta, poate ca o sa fie cu 1-2 milioane mai scumpe la inceput, pentru ca sunt "brand new". Marketing.

| Nickname1890 a răspuns:

Spune mai bine ce procesor ai si ce placa de baza vrei sa-ti iei. Ar fi mai usor.

| Shooter explică (pentru Nickname1890):

Pai procesor Intel Celeron de 2.3 GhZ si socketul nu e 1155....si la placa de baza scrie ca suporta procesoare Intel Celeron, i3, i5, i7/...si cu socket 1155.Se poate potrivi?

| Nickname1890 a răspuns (pentru Shooter):

Pentru numele lui Dumnezeu spune numele placii laughing e asa greu?

| Shooter explică (pentru Nickname1890):

Frate...ce conteaza numele placii daca eu ti-am spus pe ce merge? ...greu

| Nickname1890 a răspuns (pentru Shooter):

Teoretic ar trebui sa mearga.

Conteaza, ca sa pot sa ma uit si eu pe net sa o vad exact despre ce e vorba si sa-ti dau un raspuns cat mai exact. Daca vrei un raspuns cat mai corect, da cat mai multe detalii mai ales cand cineva ti le cere pentru ca nu le cer asa ca nu am ce face. Daca te pricepeai asa bine si nu aveai nevoie de ajutor, nu mai puneai intrebarea aici, nu crezi?

| Shooter explică (pentru Nickname1890):

In primul rand orice om are momente de nesiguranta si puteai sa imi raspunzi simplu...cum a raspuns Angelo2000....eu la asta ma refeream ca nu stiu daca merge fara sa se potriveasca soket-ul.

| SouLIce a răspuns:

Daca procesorul nu e pe soket 1155 nu merge
Procesorul trebuie sa aiba acelasi soket ca placa de baza