| Mitrutz_Mitrut_1997 a întrebat:

Vreau sa stiu daca aceasta memorie RAM http://www.emag.ro/......D0HP1BBBM/ este compatibila cu placa de baza ASRock H61M-VG3 si procesor Intel Pentium G2130 3.2GHz.
In calculator mai am o memorie RAM Kingston 2GB, DDR3, 1333MHz.

8 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Conform:
http://www.asrock.com/mb/Intel/H61M-VG3/index.ro.asp?cat=Specifications
Memoria este compatibilă, dar nu vă pot înțelege de ce va place să aruncați banii pe brand-uri, în loc să dați banii pe calitatea hardware-ului...

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

PS
Ramul va funcționa dar în sigle channel pe configurația ta, iar fegvența lui va fi coborâtă la 1333Mz.NU recomand a se monta ram single channel.Îti jognești calculatorul laughing. Succes

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru DeyCj):

Adica memoria nu este buna?

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru DeyCj):

Stiu ca frecventa va fi coborata! Ce inseamna "Single channel" si de ce imi jignesc calculatorul?

| DeyCj a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Pe scurt. funcționarea memoriilor.Nu e tot una ca modulele ram să funcționeze simultan=>viteză de reacție mai mare a calculatorului(nu mă prea pricep la explicații...). La asta îi zice dual channel. Dacă pui rami de frecvențe diferite, memoriile nu vor mai lucra în dual channel ci în single channel, adică când un modul ram se va umple de informație va trece la celălalt modul=>viteză de racție mai mică că trebuie să caute informația în toate modulele(pc-ul) și apoi s-o aleagă pe cea care trebuie.De asta calculatoarele actuale și de generații noi folosesc dual channel și mai nou Quad channel(adică lucru pe 4 module de ram simultan).De asta ziceam că- ți „jignești calculatorul" dacă-i faci downgrade în loc de upgrade.Mai bine iei încă un modul la 1333Mz de preferat de aceeași firmă ce ai deja în pc.Vei știi precis că au latențe și frecvențe identice=>dual channel 100%.

| DeyCj a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Eu în locul tău aș alege un modul ram identic cu ce am în pc în momentul de față.Ca și brand...nu contează. Contează CL-urile, adică latențele.Cu cât latențele îs mai mici cu atât rami îs mai reponsivi=> mai rapizi.Eu de exemplu am în Pc memorii Zeppelin kit dual channel de 4 Gb( 2 X 4 Gb) și de trei ani n-am nici o problemă cu ei, și îmi folosesc pc-ul la operații asemănătoare gaming-ului(de la editare video/foto la testare os-uri în mediu virtual, tot tacâmul)

| Mitrutz_Mitrut_1997 explică (pentru DeyCj):

Dar eu vreau sa stiu daca imi va mari viteza PC-ului. Pana la urma, din cate am citit doar cantitaea de memorie conteaza, eu daca acum imi voi cumpara acea memorie specificata mai sus si voi face 6GB RAM si imi voi schimba Windows-ul in 64-bit nu voi mai mari viteza?
Dar daca voi cumpara aceasta memorie http://www.pcgarage.ro/......3-mhz-cl9/ nu voi avea Dual channel pentru ca voi avea aceeasi frecventa si latenta? Deci vreau sa stiu daca voi cumpara acea memorie specificata in intrebare http://www.emag.ro/......D0HP1BBBM/ imi va rula mai rapid calculatorul atat Windows-ul (internetul, programe, videoclipuri, poze, desktop etc.) cat si in gaming?

| DeyCj a răspuns (pentru Mitrutz_Mitrut_1997):

Memorie mai mare = viteză de lucru mai mare la calculator? Greșit! Afonu ăla la calculatoare care ți-o zis asta se înșeală amarnic... Poți avea și 200 Gb Ram dacă ai un procesor de 1, 5 Gz că pc-ul tot lent va fi....Deci nu ramul contează ci procesorul! Cu cât ai procesor mai rapid cu atât ai un pc mai rapid.Desigur că și cantitatea de ram contează deoarece cu cât e mai multă cu atât vei putea lucra cu mai multe aplicații ce cer resure DAR asta NU-ți face calculatorul mai rapid.
Cu ram-ul.
Decât să arunci banii pe 4 Gb ram trăind cu miraju că dacă ai 6 Gb ram pc-ul va fi mai rapid real nici vorbă, că e pc NU server, mai bine cumperi un modul ram Kingstone de 2 Gb la 1333 Mz și o să ai o performanță mult mai bună, deoarece ramii vor lucra în dual channel nu single cu va fi în cazul celor 6 gb, iar cu cei 4 Gb în dual channel vei bate un pc ce are 6 gb ram cu brio.Recomand și schimbarea procesorului cu unul mai puternic cum ar fi ăsta:
http://www.vexio.ro/......cket-1155/
deoarece pentium D-u ăla e de toată minunea, și vei vedea că și cu 2 Gb ram pc-ul va lucra mult mai rapid