| fear1234567 a întrebat:

Vreau un raspuns serioas, si daca se poate sa fie de la cineva priceput in domeniul acesta: am un procesor i3 2100(4cpu) 3.10ghz si am achizitionat o placa video amd Asus hd 7770 1gb gddr5 pci-e3.0...placa de baza pe care o am e pci-e 2.0 si nu stiu daca in momentul in care schimb placa de baza,trebuie sa schimb si procesorul?, vreau raspuns serios! o zi buna

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

1. i3 2100 e dual core, nu quad core
2. ce treaba are placa de baza. Nu schimba nici o placa de baza, deoarece o sa mearga fara probleme. nu inteleg cu ce te incurca... pcie 2.0 si 3.0 sunt compatibile intre ele.

| fear1234567 explică (pentru sltlp):

Pai asa scrie cand intru la dxdiag, si am incercat si cu everest...si la fel Intel-core i3 2100 (4cpu)

| sltlp a răspuns (pentru fear1234567):

Scrie nu scrie, i3, orice i3 e dual core+ht. http://ark.intel.com/products/53422/
# of Cores 2

| fear1234567 explică (pentru sltlp):

Are 2 nuclee fizice si 2 virtuale! m-am interesat

| sltlp a răspuns (pentru fear1234567):

Descoperire. laughing. Nu mai conteaza.

| fear1234567 explică (pentru sltlp):

E destul de ok procesorul, am pus placa video amd Asus hd7770 1gb gddr5 si am incercat nfs the run, nfs rivals(imi merg la maxim), si alte jocuri cu cerinte ceva mai mici.dar o sa incerc mai multe jocuri cu cerinte mari

| sltlp a răspuns (pentru fear1234567):

Nu am zis ca nu e bun. i3 2100 e un procesor ok. Dar am zis de tine, ca tot ziceai de i3=quad core, pe cand i3=dual-core.

8 răspunsuri:
| Gamer2000 a răspuns:

Pai depinde ce soket suporta placa de baza

| BoggyP a răspuns:

Pai zi-mi ce placa de baza ai si da funda