| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Am si eu o intrebare, care din variantele de linux recomandati pentru descarcare si instalarea pentru un lapotp sau calculator?

Am auzit diferite variante de linux printre care de Linux mint.
Voi ce imi recomandati?

Cel mai bun raspuns va primi funda!

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Linux Mint Mate nu e numai pentru incepatori
ci pentru oricine are nevoie de Linux Desktop (inclusiv pentru laptopuri)
"avansati" in general in Linux inseamna ca stii linie de comanda, NU ca te pasioneaza la greu managerul de ferestre (acel Mate) si iti pui unul foarte avansat care poate fi customizat serios... eu stiu Linux, destul de bine (fara falsa modestie) insa cand ajung sa fac desktop, cat timp am destula functionalitate mi se rupe de cat de bine arata sau alte tampenii

de ce merita Linux Mint Mate, cu toate ca e bazat pe Ubuntu, ei bine e mult mai bun decat Ubuntu la care WM (window manager) Unity MA CALCA PE NERVI si mai are si latency de interfata
altfel:
https://distrowatch.com/
in dreapta e un top, e pe locul 3, DAR, cele doua de deasupra lui NU sunt bazate pe distributii de desktop ci pe distributii de server (arch si debian), deci cand e vorba de desktop SUNT MAI SLABE

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Linux Mint Mate este recomandat pentru incepatori si are o "biblioteca" bogata cu programele necesare pe PC. Eu, datorita lui, am renuntat complet la Windows. E adevarat ca am incetat de mult timp sa ma mai joc pe PC. In rest am numai programe similare cu Windows si unele compatibile cu cele din Windows. Exemplu Free Office este compatibil cu Microsoft Office. Nativ linuxul are un office dar l-am dezinstalat si am instalat Free Office. Si pot sa dau multe exemple.

| 28cosmin a răspuns (pentru Salontanul):

Care este varianta de Linux Mint pentru cei mai dezvoltati?

| 28cosmin a răspuns (pentru Salontanul):

Linux Mint are si varinata de limba romana?

| Salontanul a răspuns (pentru 28cosmin):

Ti-am raspuns sus: Linux Mint Mate ultima varianta. Nu conteaza. Totul pare greu dar cand prinzi spilul te gandesti cat de fraier ai fost. http://bit.ly/2ERr4NH

| Salontanul a răspuns (pentru 28cosmin):

Varianta in limba in care vrei sa-l instalezi. Eu il am in romana si tastatura in limba engleza US pentru ca nu-mi trebuie diacriticile.

| 28cosmin a răspuns (pentru Salontanul):

Ce varianta de server sa aleg de unde sa descarce limba romana?
Romania M247
Romania ServerHost
Romania Telekom Romania

| Salontanul a răspuns (pentru 28cosmin):

Apropo! Eu find mai batran asa, am prins mai greu. Tu, probabil, fiind mai tanar vei reusi, credc eu, mai repede. Oricum, daca ai nevoie de ajutor nu ezita sa ma contactezi. Imi place sa ajut tineri. De asta si haladuiesc pe acest site unde nu castigi nimic decat experienta. laughing

| Salontanul a răspuns (pentru 28cosmin):

Care vrei. Nu-i important.

| 28cosmin a răspuns (pentru Salontanul):

Exista vreun tutorial in limba romana despre instalarea de Linux Mint?

| Salontanul a răspuns (pentru 28cosmin):

Pentru probleme mai complicate poti sa intrebi pe form sau sa ma intrebi pe mine. http://bit.ly/2ERFgGj Instalarea este identica cu cea de la Windows cu o mica diferenta: nu trebuie sa partitionezi HDD-ul (decat daca vrei dupa instalare).
Mai uita-te si pe aici:
https://cristianls.ro/instaleaza-linux-mint/

| NLS a răspuns:

Sincer, cea mai buna varianta ar fi Mint.
Cinnamon e varianta completa, cu cele mai multe funcții și efecte, Mate e recomandata pentru pc uri ceva mai slabe, e varianta cea mai stabila.
XFCE e o interfață și mai light, pentru pc urile cu puține resurse.

Daca îți faci un cont pe forumul oficial, primești ajutor garantat, chiar încă mai mult decât sperai. Inclusiv informații despre tipurile de partitii și cum e recomandat sa formatezi HDD ul.

| flixbuster a răspuns:

Cea mai buna varianta (= distributie) de Linux pentru inceput e cea pe care o foloseste vreun prieten de-al tau care sa te poata ajuta (vor fi multe intrebari la inceput, de obicei vei vedea ca raspunsurile sunt destul de simple - dar asta numai dupa ce le afli).

Dupa ce incerci prima distributie o sa vezi ca si cu distributiile de Linux e ca si cu femeile: dupa ce ai parte de una vrei sa incerci cat mai multewinking

Linux Mint este intr-adevar o optiune buna. Varianta Cinnamon este flagship-ul lor - pentru o experienta cat mai apropiata de Windows este perfecta. Cere cele mai multe resurse hardware. Varianta Mate are layout implicit traditional de GNOME2 dar include un tool pentru a schimba layout-ul inclusiv pentru a "mima" layout-ul de Windows. Ca cerinta de resurse este la mijloc. Varianta XFCE vine din nou cu un layout familiar refugiatilor Windows. Are cel mai mic consum de resurse.

Eu insa (este strict preferinta personala) nu fac click cu Linux Mint - lipseste acea "chimie". Mediile mele grafice preferate sunt LXDE si XFCE (nu am nevoie de bling, vreau ca procesorul meu sa ruleze programele nu sa fie ocupat cu OS-ul). Folosesc in acest moment Xubuntu 18.04 (instalat din ISO 18.04.1 pentru ca vreau sa merg pe kernel-ul 4.15.0, nu am nevoie de HWE-ul din 18.04.2). Deja te-am pierdut probabil - pe scurt, daca vrei sa incerci Xubuntu incepe cu ISO de 18.04.1 daca nu ai calculator de ultim moment. Doar daca ai calculator cu hardware foarte nou sau ai probleme cu 18.04.1 incearca ISO de 18.04.2 (are kernel si xorg mai noi ceea ce ajuta daca ai hardware-ul foarte nou).

| Trioda a răspuns:

Hmmm.
Daca esti adept al jocurilor,vei plange dupa windows,linuxul este foarte dezvoltat etc insa la jocuri nu este forte,apoi vei intampina probleme cu driverele,desigur ei emuleaza orice driver,insa cu surogate nu vei avea performanta la sistemul tau.
Nu sunt nici pro,nici contra, tu optezi, fa un backup la windows daca vei reveni, inapoi la el.
Oricum merita sa incerci, experienta capatata este cea care te va lamuri mai bine.
Poti folos 2 harduri, unul pe windows, si celalalt pe linux, la desktop se poate, nu as merge pe ideea partitionari etc.

Succes!