| Robertssdix a întrebat:

Salutare baieti si fete, o intrebare pentru voi!
Am un laptop Acer aspire 3 cu sistem de operare windows 11 home.Cand l-am luat era deja instalat tot dar are doar C, adica acolo e instalat programul si aplicatiile si acolo am descarcat si eu pe ale mele muzica, poze. Eu nu ma pricep, trebuie formatat sa fie doua adica si D alta unitate din aceea? Ma gandesc daca e nevoie de reinstalare voi pierde tot ce am.
Ce trebuie facut? Eu nu am mai folosit laptop de cand era xp, il formatam singur, acum la astea noi nu mai stiu cum e, nu imi bat capul.

Răspuns Câştigător
| lpavel a răspuns:

Trebuie sa reinstalezi widowsul iar la reinstalare sa mai creezi tu o partitie si sa-l formatezi altfel nu va fi vizibil dupa reinstalare!
Dar inainte sa incepi salveaza tot din laptop ca se va pierde tot!
Bafta!

| Robertssdix explică (pentru lpavel):

Pff ok...crezi ca ma ajuta un stick usb cu memorie mai mare ca am vreo 60 de gb de descarcat

| lpavel a răspuns (pentru Robertssdix):

Da, poti pune fisierele si pe un stick usb dar va dura mai mult decat pe un SSD sau chiar HDD!

| Robertssdix explică (pentru lpavel):

M-am gandit acum cred ca daca m-as duce la un service specializat m-ar rezolva si cu transferul de date.ce zici sa instaleze doar windows sau trebuie si drivere?

| lpavel a răspuns (pentru Robertssdix):

La service rezolva ei tot dar te costa cam 200 lei! Nu merita! Pe Youtube sunt o gramada de tutoriale cum sa instalezi de la zero...

| lpavel a răspuns (pentru Robertssdix):

Cat despre drivere, nu mai e ca la xp, se instaleaza automat din actualizarile windowsului, tu va trebui sa instalezi doar driverul placii video ca nu va actualiza la ultima varianta!

| Robertssdix explică (pentru lpavel):

Da asta e chestia ca nu ma pricep si am uitat ce stiam..si nu am de unde sa iau windows 11 home banuiesc ca ei au

| Robertssdix explică (pentru lpavel):

Poate imi baga si un antivirus ceva sa fie mai safe...

| lpavel a răspuns (pentru Robertssdix):

Windows 11 il poti lua de pe site-ul Microsoft! Daca nu ai o licenta pentru win atunci cauti pe net, gasesti si la 30-40 lei!
La fel si un antivirus mai ieftin, cei de la service iti pun ceva mai bun care va costa cel putin 100 lei iar tu nu ai nevoie de cel mai bun antivirus banuiesc... daca ai avea totul salvat din laptop te-as ajuta eu dar pana salvezi, dureaza asa ca va trebui sa te descurci altfel.

| Robertssdix explică (pentru lpavel):

Am înțeles. Mersi mult la mine scrie windows 11 Home as vrea să instalez același.o să mă interesez de cineva la cunoscuții mei care se pricepe crede-mă nu am timp pentru așa ceva și nici răbdarea necesară?

| lpavel a răspuns (pentru Robertssdix):

Ok! N-ai pentru ce!

| lpavel a răspuns (pentru Robertssdix):

Am uitat... daca ai un windows activat pe laptop atunci nu mai trebuie sa cumperi alt windows ca dupa reinstalarea windowsului se va reactiva automat dupa ce te conectezi la net in maxim 1 ora!