| vallenttyn a întrebat:

Salutare, cum pot sa mufez la o unitate 3 hdd-uri si un dvd-rw? am luat o unitate care avea 2 hard-uri de 40 gb, am instalat windows-ul pe unul dintre harduri, si vreau sa adaug de la unitatea mea veche hardul care este de 80 gb si dvd-rw'ul, nu stiu cum este treaba cu master, slave, cablu ide sau sata, chestii din astea, am incercat sa ma informez dar tot nu am reusut sa mi le recunoasca pe toate odata. Am 2 sloturi, din fiecare pleaca cate unun cablu cu 2 mufe de se baga la hard sau la dvd, am mufe de alimentare cu curent pentru toate 4 unitatile, dar nu reusesc, un pic de ajutor se poate?

Răspuns Câştigător
| RosataMarian a răspuns:

Raspuns la prima intrebare. trebuie sa scrie in dreptul fiecarei mufe idd ori primary- secondary, ori idd1-idd2, ori una e albastra si alta e verde. dacaa imi zici modelul placii de baza poti sa iti zic exact. si 2: nu are importanta care unde il pui doar sa nu fie setate pe acelasi cablu doua master sau doua slave ca nu le recunoaste. Mai intra si in bios si dai o cautare la harduri dar bagale pe rand. Adica pune la incput pe un cablu 1 hard, daca merge il opresti si mai pui unu, daca merge bagi si cablu2 ccu un hard si apoi il opresti si bagi si dvd-rom-ul. trebuie sa mearga dar sa fie si cablurile bune.

3 răspunsuri:
| RosataMarian a răspuns:

Salut, pe idd1(primary) pui 2 hdd-uri unu master si unu slave, iar pe cablu idd 2 (secondary) pui un hdd pe master si dvd-ul pe slave. NU ESTE O REGULA. Hdd-ul pe care ai sistemul de operare e bine sa fie pe idd1 master. ca sa alegi ce sa fie fiecare ai mai multe variante.
Trebuie sa te uiti pe hdd-uri cum sa pui jumperii ca sa ii pui ce vrei. poti sa le pui si pe automat.

| vallenttyn explică (pentru RosataMarian):

Am incercat chestia asta, nu stiu daca exact cum mi-ai descris u: le-am setat din jumperi unul pe slave si altul pe master, si totusi nu i-mi recunoaste decat cate un hdd de pe fiecare cablu si dvd-ul, hardul de 80 nu il vede. Intrebare: 1-de unde stiu care e cablul idd1 si care e al doilea? 2-are vreo importanta care il pun la mijlocul cablului si care il pun in mufa de sus(master-ul sau slave-ul)?

| vallenttyn explică (pentru RosataMarian):

Am reusit sa le mufez, le recunoaste, dar doar in bios le vad, cand se incarca windowsul nu le mai vede, vede doar hardul cu windows-ul dvd-rw'ul si flopi-ul al doilea hard de 40 si cel de 80 nu le vede, aveti ideece trebuie sa fac?

| RosataMarian a răspuns (pentru vallenttyn):

Raspuns la prima intrebare. trebuie sa scrie in dreptul fiecarei mufe idd ori primary- secondary, ori idd1-idd2, ori una e albastra si alta e verde. dacaa imi zici modelul placii de baza poti sa iti zic exact. si 2: nu are importanta care unde il pui doar sa nu fie setate pe acelasi cablu doua master sau doua slave ca nu le recunoaste. Mai intra si in bios si dai o cautare la harduri dar bagale pe rand. Adica pune la incput pe un cablu 1 hard, daca merge il opresti si mai pui unu, daca merge bagi si cablu2 ccu un hard si apoi il opresti si bagi si dvd-rom-ul. trebuie sa mearga dar sa fie si cablurile bune.